Zmarła Ewa Demarczyk. Artystka miała 79 lat

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zmarła Ewa Demarczyk. Jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, od lat związana z „Piwnicą pod Baranami” w Krakowie. Nazywana „Czarnym Aniołem” artystka miała 79 lat.

Jak podał krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński, związana z Krakowem artystka zmarła w piątek, 14 sierpnia, w swoim mieszkaniu. „Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim” – napisał dziennikarz.

“Odeszła Największa. Żegnaj Ewo” – tak w sobotę, 15 sierpnia, Ewę Demarczyk pożegnała na swojej stronie Piwnica Pod Baranami – miejsce, w którym rozbłysła gwiazda „Czarnego Anioła” w 1962 roku.

[embedded content] 

Ewa Demaryczk urodziła się 16 stycznia 1941 r. w Krakowie jako córka rzeźbiarza Leonarda Demarczyka i krawcowej Janiny z domu Bańdo. Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu oraz – w 1966 roku – Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W Krakowie jej drogi życiowe przecięły się z losami kompozytorów: Zygmunta Koniecznego oraz Andrzeja Zaryckiego. W latach 60. artystka występowała na zagranicznych estradach, w tym słynnej paryskiej Olympii. W latach 70. artystka nie kontynuowała występów w Piwnicy Pod Baranami. W latach 1986-2000 Demarczyk prowadziła Państwowy Teatr Muzyki i Poezji. Po roku 2000 Ewa Demarczyk wycofała się z życia publicznego.

pokaż metkę

Osoba publikująca: Monika Jagiełło

Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej

https://cityon.pl/krakow

Zostaw komentarz