Złota godzina w fotografii – co warto o niej wiedzieć?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Tak zwana złota godzina to idealny moment na wykonywanie zdjęć plenerowych – zarówno krajobrazowych, jak i portretowych. Specyficzne warunki oświetleniowe sprawiają, że ujęcia odznaczają się charakterystyczną, ciepłą barwą. Łatwo wówczas także o wydobycie głębi kolorów fotografowanych obiektów.

Czym jest złota godzina w fotografii?

Plenerowe ujęcia pełne światła i blasku prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie – są bardzo ciepłe i wręcz skrzą się od promieni słonecznych. Chcąc osiągnąć taki efekt, warto wykonywać zdjęcia o odpowiedniej porze dnia. Umożliwia to tzw. złota godzina w fotografii, podczas której słońce świeci w specyficzny sposób. Choć temperatura barwowa naturalnego światła ma około 5300 stopni Kelvina, wartość ta zmienia się w ciągu doby. W momencie złotej godziny wynosi ona jedynie 2000–3000 Kelvinów, w związku z czym światło jest dużo cieplejsze i bardziej miękkie. Pozwala to na oddanie magii fotografowanych obiektów i wydobycie głębi ich kolorów.

W jaki sposób wyznaczyć złotą godzinę?

Złota godzina w fotografii występuje dwa razy dziennie – podczas wschodu słońcu i tuż po jego zakończeniu, a także chwilę przed zachodem słońca i w trakcie jego trwania. Rano światło jest nieco bardziej nasycone niebieskimi barwami, natomiast wieczorem mocno rozproszone z dominującymi odcieniami czerwieni. Czas trwania złotej godziny uzależniony jest od pory roku i szerokości geograficznej. Im bliżej równika znajduje się dany teren, tym jest ona krótsza. W Polsce z uroków złotej godziny można korzystać przez około 40 minut w ciągu dnia.

Co ważne, istnieje kilka metod uchwycenia złotej godziny. Można pokusić się o własne obserwacje nieba i na ich podstawie wyznaczyć odpowiedni moment. O wiele łatwiej jednak skorzystać z aplikacji pogodowych, które podają godzinę wschodu i zachodu słońca. Istnieją także specjalne narzędzia przeznaczone do określania złotej godziny jak np. Twilight Calculator. Przygotowując się do robienia zdjęć, należy zwrócić uwagę również na ogólne warunki pogodowe – najlepiej, aby niebo było bezchmurne.

Złota godzina – fotografia pełna magii. Jak robić zdjęcia?

Złota godzina to świetny moment na uchwycenie gry światła i cieni. Ten czas najlepiej przeznaczyć więc na fotografowanie na zewnątrz. Nie trzeba jednak ograniczać się do zdjęć krajobrazów czy architektury miasta – równie efektownie będą prezentować się portrety, rośliny oraz martwa natura. Popularne są także plenerowe fotografie ślubne, które robi się przed zachodem słońca. Oprócz tego złotą godzinę można wykorzystać na wykonywanie ujęć wewnątrz pomieszczeń, do których wnikają ciepłe promienie słońca.

Aby zdjęcia robione podczas złotej godziny zachwycały magią i malowniczym klimatem, należy zwrócić uwagę na odpowiednie dostosowanie funkcji aparatu. W ustawieniach balansu bieli warto manualnie zmienić temperaturę barwową na 6000–7000 Kelvinów – dzięki temu w podglądzie sprzętu od razu można sprawdzić, jak w rzeczywistości prezentuje się światło na zdjęciu. W sytuacji, gdy fotografie są zbyt jasne, należy skorygować ekspozycję i ustawić ją na poziomie -1 lub -2, co pozwoli na ich przyciemnienie.

Podczas złotej godziny bardzo dobrze wychodzą zdjęcia robione pod światło – wystarczy znaleźć odpowiedni kąt fotografowania. Łatwo wtedy również o złapanie flary stanowiącej dodatkowy efekt świetlny, który może dodać ujęciu magii i uroku.

Złota godzina to także doskonały czas na zrobienie zdjęcia z efektem bokeh. Delikatnie rozmyte tło dodaje fotografii tajemniczości i miękkości. Aby je uzyskać, należy wykorzystać jasny obiektyw z niską przysłoną – najlepiej, aby jej minimalna wartość wynosiła nie więcej niż f/2,8.

W trakcie wieczornej złotej godziny warto również poszukać cieni, które przed zachodem słońca stają się niezwykle długie. Tworzone przez nie kształty urozmaicają zdjęcia i nadają wyjątkowego charakteru nawet pozornie zwyczajnym ujęciom.

Robienie malowniczych zdjęć podczas złotej godziny nie jest oczywiście zarezerwowane dla korzystających z lustrzanek i zaawansowanych aparatów bezlusterkowych. Ciekawe efekty można również uzyskać, używając popularnych „kompaktów”, a nawet smartfonów.

 

Microsoft może otrzymać prowizje, jeśli zakupisz produkty korzystając z odsyłaczy zawartych w tym materiale.

Zostaw komentarz