Złe wieści dla warszawiaków. „Wszystko wskazuje na to, że stolica trafi do żółtej strefy”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Karetka pogotowia w Warszawie © Newspix.pl / Krzysztof Burski Karetka pogotowia w Warszawie Wszystko wskazuje na to, że Warszawa trafi do żółtej strefy. Będzie to efekt wzrostu zakażeń, który miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W środę stołeczny sanepid poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o 148.

W każdy czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłasza aktualną listę powiatów oraz miast, które trafiły do żółtej oraz czerwonej strefy. W tych regionach kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia. Jak podaje „Rzeczpospolita” wszystko wskazuje na to, że trafi do żółtej strefy. To efekt sporego wzrostu zakażeń , który odnotowano w ostatnich dniach. W środę 30 września stołeczny sanepid poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o 148. Dzień wcześniej dobowy przyrost wyniósł 118, a w poniedziałek 75. Ratusz podaje, że w ostatnich dniach największy wzrost zakażeń odnotowywano wśród osób między 20. a 40. rokiem życia. Stolica trafi do strefy żółtej, gdy w ciągu 14 kolejnych dni łączna liczba zakażeń przekroczy 1066. Z wyliczeń „Rzeczpospolitej” wynika, że jest to obecnie 1206.

Izolacją domową objęte są 452, nadzorem epidemiologicznym – 261. W kwarantannie jest 1939 osób, z czego aż 566 przybyło w ciągu ostatniej doby. Hospitalizowanych z powodu COVID-19 lub podejrzenia o zakażenie wirusem jest 327 pacjentów. 51 z nich trafiło do placówek w ciągu ostatniej doby. Od początku epidemii w Warszawie zmarło 148 osób zakażonych koronawirusem, a wyzdrowiało 1686.

Winny powrót do szkół?

Z danych stołecznego ratusza wynika, że przypadki COVID-19 stwierdzono dotychczas u 37 nauczycieli, 59 dzieci i 6 pracowników administracyjnych. Od 1 września kwarantanną było objętych łącznie 1177 osób – 961 uczniów (do tego jeszcze ich rodzice), 199 nauczycieli, 16 pracowników administracji oraz 1 pielęgniarka szkolna. Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna za edukację przekazała, że 6 placówek oświatowych miało całkowicie zawieszone zajęcia, a 50 – częściowo. W 35 jednostkach przywrócono już zajęcia stacjonarne.

Strefy żółte – jakie obostrzenia

W strefach żółtych obowiązują następujące obostrzenia:

  • wszędzie na wolnym powietrzu obowiązek zakrywania nosa oraz ust
  • jedna osoba na 4 metry kwadratowe na kongresach, targach, w restauracjach i siłowniach
  • jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w parkach rozrywki
  • na imprezach sportowych, kulturalnych i w salach kinowych będzie mogło być zajętych tylko 25 proc. miejsc
  • maksymalnie 75 osób na imprezach kulturalnych na świeżym powietrzu, a także na uroczystościach rodzinnych – weselach i pogrzebach

Koronawirus. Jarosław Pinkas przedstawił prognozę dla Polski. Kiedy spadek liczby zachorowań?

Zostaw komentarz