Zjednoczone Emiraty Arabskie: powstaje nowa platforma bankowa zasilana przez blockchain

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Departament Rozwoju Gospodarczego w Dubaju (DED) oraz państwowy bank Emirates NBD wprowadzają na rynek tak zwaną platformę UAE KYC Blockchain Platform.

O nowej platformie blockchain pierwszy raz usłyszeć mogliśmy w lutym 2020 roku. Została zaprojektowana w celu maksymalnego przyspieszenia operacji finansowych na koncie użytkownika oraz szybszej weryfikacji danych typu KYC. Platforma posiada już na swoim pokładzie 120 firm z aktywnymi kontami bankowymi.

KYC (Known Your Customer) jest to procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa, jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe, oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.

Zgodnie z zapowiedzią, Emirates NBD jest pierwszym bankiem, który będzie obsługiwał klientów na platformie, gdy zostanie uruchomiona. Bank podejmie współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, dając im możliwość otwierania kont bankowych za pośrednictwem Emirates NBD E20 Digital Buisness Bank.

W pierwej fazie projektu Dubaj Economy przeniosła swoje aktywne licencje handlowe na nową platformę blockchain. Stanowią one ponad 40% wszystkich licencji w ZEA.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich popiera projekt

Nowy projekt ma poparcie władz lokalnych, jest wspierany między innymi przez Bank Centralny ZEA oraz rządowe biuro innowacji Smart Dubaj. Według DED i Emirates NBD wkrótce do platformy dołączy wiele banków w tym Commercial Bank of Dubaj, Aby Dhabi Commercial Bank, HSBC oraz RakBank.

Omar Bushahab, dyrektor generalny sektora rejestracji i licencjonowania przedsiębiorstw w DED, podkreślił, że Platforma Blockchain KYC jest zgodna z rządową wizją cyfryzacji.

„Jest to kamień milowy w kwestii budowania ekosystemu wymiany danych KYC i natychmiastowej cyfryzacji firm przez instytucje finansowe. Projekt pokrywa się z rządową wizją eliminacji papierowej formy dokumentów.”

– powiedział Omar Bushahab.

W ostatnich latach Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się bardzo przyjaznym środowiskiem dla rozwoju technologii blockchain oraz ktyptowalut. Abu Dhabi Islamic Bank jest pierwszym islamskim bankiem, który zrealizował transakcję handlową z wykorzystaniem blockchain. Międzynarodowe centrum finansowe i zarazem wolna strefa ekonomiczna Abu Dhabi Global Market planuje rozpocząć handel aktywami cyfrowymi jeszcze w tym roku.

Źródło:

Zostaw komentarz