Zarabiali 80 złotych, palili fajki, a niektórzy marzyli o seminarium. Żużlowe gwiazdy PRL

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zenon Plech i Marek Cieślak © PAP Zenon Plech i Marek Cieślak

PRL był czasem wielkich sukcesów polskich zawodników w piłce nożnej, siatkówce, ale także na żużlu. Nasi reprezentanci na światowych torach potrafili sobie radzić mimo nieco gorszego sprzętu i skromniejszych zarobków. Redakcja „Przeglądu Sportowego” wybrała najlepszych zawodników tamtej epoki, a opisać ich zgodził się dla nas Marek Cieślak, który każdego z tych zawodników pamięta z rywalizacji na torze.

  • Specjalnie dla „Przeglądu Sportowego” Marek Cieślak opisał wybrane przez naszych dziennikarzy największe żużlowe gwiazdy PRL.
  • Kobiety za nim szalały, a my z tego powodu nazywaliśmy go władcą Gorzowa. Aż trudno uwierzyć, że zanim trafił na tor był w seminarium duchownym w Gnieźnie – wspomina Andrzeja Pogorzelskiego Cieślak.
  • To powinien być pierwszy polski mistrz świata. W 1970 roku tuż przed decydującym wyścigiem ktoś zbyt mocno polał pole startowe, przez co Paweł został ograny przez Ivana Maugera – opisuje Pawła Waloszka.

Edward Kupczyński

Choć obecnie mało kto o nim pamięta, to Kopciuch był jedną z pierwszych wielkich gwiazd żużla w Polsce, a ja do końca życia będę miał satysfakcję, że w naszym jedynym wspólnym wyścigu długo prowadziłem, ale zwycięstwo odebrał mi defekt motocykla. W latach 50. nie było łatwo zacząć żużlowe treningi, a szansę na zaistnienie miały tylko dzieci lepiej usytuowanych ludzi. W ogóle to był wesoły czas dla sportu, bo Polska była po wojnie bardzo biedna i dość często zdarzały się mecze, podczas których zawodnicy ścigali się na zupełnie innych motocyklach. Niektórzy sami przystosowywali amerykańskie motocykle wojskowe, a pozostali brali to, co mieli w garażu. Potem powoli zaczęły pojawiać się JAP-y i FIS-y. Wielką rewolucję wywołał przyjazd na jedne zawody zawodników ze Szwecji, którzy nie używali haków a ich motocykle były zupełnie inne. Polacy kręcili nosami, ale potem sami przystosowywali motocykle na szwedzki wzór. Kupczyński radził sobie w każdych warunkach, a dodatkowo zawsze imponował eleganckim ubiorem. Skazą jest wydarzenie ze Stefanem Kwoczałą, którego nie zdołał ominąć w jednym z meczów i spowodował ciężką kontuzję. Jako, że Kwoczała był gwiazdą w Częstochowie, to jako młody chłopak nasłuchałem się o Kupczyńskim dużo złego. W rzeczywistości był pozytywną postacią.

Konstanty Pociejkowicz

Mówiło się, że był tzw. dzieckiem pułku, ale ja nigdy nie weryfikowałem tych informacji. Wiem za to, że drugiego tak odważnego żużlowca w historii Polski nie było. Gdy dziś ktoś mówi o odwadze obecnych zawodników, to wspominam sobie Pociejkowicza i tylko się uśmiecham. Szaleńcza jazda sprawiła, że pod koniec kariery nie miał on choćby jednej kości, która wcześniej nie była złamana. Jeden z bohaterów mojej młodości i bez wątpienia legenda wrocławskiego żużla.

Mieczysław Połukard

Był w drużynie, która w 1961 roku po raz pierwszy zdobyła drużynowe mistrzostwo świata, a rok później wywalczyła brąz. Mimo, że był ode mnie 20 lat starszy, to chętnie podchodził i przekazywał wskazówki. Wszyscy wołali na niego „Pies”, bo ktoś uznał, że z twarzy przypomina buldoga. Miał ogromnego pecha, bo po wypadku na żużlu amputowano mu nogę, a kilkanaście lat później podczas treningu w Bydgoszczy wjechał w niego młodzieżowiec z Gorzowa. W następstwie tego wypadku Mietek zmarł. Jego imieniem został nazwany legendarny już turniej Kryterium Asów, który od 1982 tradycyjnie otwierał sezon w Polsce. Połukard to pierwszy Polak w finale indywidualnych mistrzostw świata na Wembley.

Indywidualne MP w 1972 roku. Tytuł zdobył Zenon Plech. Pozostali na podium to Paweł Waloszek i Henryk Glücklich © PAP/CAF Indywidualne MP w 1972 roku. Tytuł zdobył Zenon Plech. Pozostali na podium to Paweł Waloszek i Henryk Glücklich

Joachim Maj

Rybniczanie zawsze zachowywali się wobec innych drużyn nieco wyniośle, dlatego nikt z nimi nie miał zbyt dobrego kontaktu. Wyglądali trochę jak gwiazdy filmowe, a prym wiódł w tym Maj, który zawsze chodził elegancko ubrany, a przed meczami palił fajkę. Karierę zakończył koszmarny wypadek, po którym był w stanie krytycznym. Podczas jednego z wyścigów w Bydgoszczy zdefektował mu motocykl, a żeby zasygnalizować to rywalom, podniósł rękę. Nieszczęśliwie w tym samym momencie awarii uległo koło, a upadając, uderzył gołą głową o bandę. Mógł osiągnąć znacznie więcej, gdyby nie to, że do startów w indywidualnych mistrzostwach świata został dopuszczony dopiero jako 26-latek. Po skończeniu kariery pomagał w rozwoju żużlowych karier Antoniego Woryny i Andrzeja Wyglendy.

Rajmund i Norbert Świtałowie

Kto nie widział ich na torze, ten nie wie co to jazda parą. Na mecze jeździli zwykle pociągami, a motocykle trzymali w wagonie towarowym, a przed meczem w Częstochowie, ktoś postanowił spłatać im figla i na peronie potajemnie dosypał cukru do baków. Efekt był taki, że motocykle braci stanęły w trakcie pierwszego biegu. Całą historię opowiadał mi legendarny gospodarz częstochowskiego stadionu Marian Janicki.

Stanisław Tkocz

11 tytułów drużynowego mistrza Polski wywalczone z ROW-em Rybnik mówi samo za siebie, a jego rekord być może nigdy nie zostanie już poprawiony. Tkocz dwukrotnie wygrywał z naszą reprezentacją drużynowe mistrzostwo świata (1961 i 1969). Dwukrotnie triumfował także w indywidualnych mistrzostwach Polski. W lidze nie był jednak aż wybitnym zawodnikiem i pamiętam, że zdarzały mu się gorsze biegi. Jego szczęście polegało na tym, że urodził się w odpowiednim czasie, gdy ROW miał wtedy ogromną przewagę finansową nad innymi. Dzięki temu przeszedł do historii jako najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskiej ligi. Najlepszy dowód na to, jak duża była dominacja rybniczan w tamtym okresie, to pustawe trybuny podczas meczów w Rybniku. Drużyna wygrywała tak często i tak zdecydowanie, że po prostu mało kogo już to interesowało. Pamiętam, że najmniej fanów na meczach było właśnie tam.

Henryk Żyto

Był członkiem drużyny, która w 1961 roku zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal drużynowych mistrzostw świata. Pierwsza połowa lat 60. to zresztą był jego najlepszy okres w karierze. W 1964 przeszedł z biednej Unii Leszno, do bogatego Wybrzeża, a w lidze zdobył dla tego zespołu w sumie trzy medale DMP. Jeździł na żużlu aż do 44. roku życia, co w tamtym okresie było sporym osiągnięciem. Później został bardzo dobrym trenerem. Ja pamiętam go głównie z tego, że podczas jednego ze zgrupowań, po napiciu się rakiji chodził po gzymsie bardzo wysokiego hotelu. Żużlowcy to ludzie z fantazją.

Andrzej Pogorzelski © PAP/CAF Andrzej Pogorzelski

Zygmunt Pytko

Jeden z najlepszych wychowanków w historii klubu z Tarnowa i indywidualny mistrz Polski z 1967 roku, a do tego jeden z najbardziej rozgrywkowych zawodników ówczesnej reprezentacji Polski. Nie trzeba było go namawiać do zabawy. To był tak otwarty człowiek, że nawet gdy startowaliśmy w lidze w przeciwnych drużynach, potrafił przyjść po biegu do mojego boksu i pogratulować dobrego występu. Wtedy nie było żadnych linii, czy zakazów dla drużyn przeciwnych. Wszyscy oglądaliśmy mecz razem, a oglądając zachowania w parku maszyn nie sposób było zgadnąć, czy stoją koledzy z jednego zespołu, czy rywale. Z ciekawych przygód z obozów kadry pamiętam jeszcze pobyt w schronisku „Samotnia” w Karkonoszach. Gdy zbliżał się piątek, już wiedziałem, że trzeba będzie uzupełnić zapasy w sklepie w Karpaczu i przeczuwałem najgorsze. Miałem rację, bo jako najmłodszy kadrowicz zostałem wybrany do roli zaopatrzeniowca. W Karpaczu zrobiłem zakupy, ale szybko zorientowałem się, że robi się już ciemno. Drogę powrotną pokonałem brodząc w śniegu powyżej kolan w niemal pełnej ciemności. Do dziś nie wiem jak dotarłem do schroniska, bo śniegu było tak dużo, że ledwo go było widać. Gdy wszedłem do budynku, okazało się, że moi koledzy byli bardziej przestraszeni niż ja. Bali się, że zaginąłem, a oni będą musieli się tłumaczyć przed działaczami. Nie ma się więc co dziwić, że po powrocie zostałem przywitany jak bohater.

Paweł Waloszek

To powinien być pierwszy polski mistrz świata. W 1970 roku tuż przed decydującym wyścigiem ktoś zbyt mocno polał pole startowe, przez co Paweł został ograny przez Ivana Maugera. Sukces i tak był jednak ogromny, bo nikomu z Polaków nie udało się zdobyć tytułu indywidualnego wicemistrza świata. Waloszek nie tolerował, gdy wygrywali z nim młodsi. Do dziś pamiętam jak po jednym wygranym biegu krzyczał do mnie przez cały park maszyn: „Synek, co ty robisz?!”. Podobne historie z nim mieli także inni. Można porównać go do Nickiego Pedersena, bo podobnie jak on, po założeniu kasku przemieniał się z przyjaznego człowieka w diabła. Kiedyś najtrudniejszym torem w Polsce był tzw. „Stary Hasiok”, czyli stadion położony w Świętochłowicach przy Hucie Florian. Nie dość, że tor był bardzo krótki i śliski, to dodatkowo miał bardzo wąskie łuki – ograć na nim Waloszka, to była naprawdę sztuka. Zresztą w tamtych czasach w Świętochłowicach mieli naprawdę niesamowitą ekipą, w której oprócz Waloszka jeździli choćby Jan Mucha i Józef Jarmuła, czy Wiktor Waloszek. Efekt był taki, że dwa razy byli wicemistrzami Polski. Trzeba trzymać kciuki, by żużel w tym mieście się odrodził.

Andrzej Pogorzelski

Kobiety za nim szalały, a my z tego powodu nazywaliśmy go władcą Gorzowa. Aż trudno uwierzyć, że zanim trafił na tor był w seminarium duchownym w Gnieźnie. Wyleciał jednak po tym, gdy przeor odkrył, że potajemnie spotyka się w kawiarni z kobietami. Po nieudanej przygodzie duszpasterskiej wziął się za żużel i wyszło mu to na dobre. Jak na żużlowca był bardzo wysoki, ale na motocyklu mimo to radził sobie znakomicie. W latach 1965-66 i 1969 trzykrotnie był w ,,złotej drużynie’’. Karierę zakończył w wieku 38 lat. To zresztą było w tamtych czasach dość charakterystyczne, bo taki człowiek był już uważany za starego. Poza tym trzeba pamiętać, że my praktycznie na żużlu nie zarabialiśmy. Za punkt dostawało się 80 złotych, czyli za mecz można było dostać maksymalnie 960 złotych. Średnia pensja pracownika w fabryce wynosiła zaś 3 tysiące złotych, a meczów nie było przecież tak dużo. Wielu więc odchodziło, bo po prostu przestawało im się to opłacać. Pogorzelski nie odszedł jednak z żużla, a po karierze zasłynął jako wspaniały trener, który wychował całe pokolenie żużlowców z Gorzowa m.in. Jerzego Rembasa, Bogusława Nowaka, Zenona Plecha. Do dziś zastanawiam się jak to możliwe, że w Lesznie nie poznali się na jego talencie i pozwolili, by odszedł.

Od lewej: Andrzej Pogorzelski, Andrzej Wyględa, Antoni Woryna, Marian Rose, Edmund Migoś i kierownik ekipy J. Olejniczak. © PAP/CAF Od lewej: Andrzej Pogorzelski, Andrzej Wyględa, Antoni Woryna, Marian Rose, Edmund Migoś i kierownik ekipy J. Olejniczak.

Zbigniew Podlecki

Znakomity żużlowiec, który w 1964 roku został pierwszym polskim mistrzem Europy, a rok później z reprezentacją Polski triumfował w Kempten w drużynowych mistrzostwach świata. W 1971 rywalizowaliśmy z Wybrzeżem o awans do I ligi, a mi jako 21-latkowi udało się wygrać przeciwko gwieździe gdańszczan. Od tego zaczęła się droga Włókniarza po sukcesy. Karierę Podleckiego zakończył wypadek drogowy, po którym do końca życia był sparaliżowany.

Antoni Woryna

Jako pierwszy Polak stanął w 1966 roku na trzecim stopniu podium indywidualnych mistrzostw świata, a później powtórzył ten sukces w 1970 roku. Gdy inni ścigali się w zwykłych czarnych skórach, on ściągał je wprost z Wielkiej Brytanii i bardzo wyróżniał się na tle rywali. Czasami Kacprowi pokazuję, że mam pamiątkę po jego dziadku, bo podczas jednego z meczów mieliśmy „spotkanie” w pierwszym łuku, na skutek którego rozwaliłem sobie łuk brwiowy. Antoni nie był zwykle dostępny dla młodych zawodników, a rozmowy z nim bywały ciężkie, bo miał taki styl, że nie wiadomo było czy żartuje, czy mówi serio. Przez całą karierę rywalizował z Andrzejem Wyglendą.

Andrzej Wyglenda

Zwykle, gdy jeździliśmy na zagraniczne mecze reprezentacji Polski, to braliśmy ze sobą sporo towaru na handel i trochę konserw, by zaoszczędzić na diecie i przeznaczyć ją na zakupy na miejscu. Gdy jechaliśmy na eliminacje MŚ do Miszkolca, dowiedziałem się, że na Wegrzech obowiązuje prohibicja więc postanowiłem, że zawiozę tam na wymianę dwie butelki Żubrówki. Bardziej doświadczony w takich biznesach był Andrzej, więc po zawodach zapytałem go, gdzie mógłbym wymienić alkohol. On nie był jednak chętny, by podzielić się ze mną wiedzą i skończyło się na tym, że wykorzystaliśmy dwie butelki w zupełnie inny sposób niż to planowałem. Jeszcze długo po skończeniu kariery miałem wstręt do tego trunku. Andrzej był jednak przede wszystkim wspaniałym zawodnikiem, który trzy razy był liderem reprezentacji podczas finałów DMŚ, a wspólnie z Jerzym Szczakielem zdobyli w 1971 roku złoty medal mistrzostw świata par. Wyglenda pilnował wtedy krawężnika, a Szczakiel szalał przy bandzie, Polacy nie stracili wtedy nawet jednego punktu.

Edward Jancarz (pierwszy z lewej) © PAP/CAF Edward Jancarz (pierwszy z lewej)

Henryk Glücklich

To był specjalista od torów ekstremalnie trudnych, ale takich naprawdę ekstremalnych. Gdyby dzisiejsi komisarze zobaczyli coś takiego, to nawet nie próbowaliby prac torowych, tylko odwołali zawody na osiem godzin przed ich rozpoczęciem. W Bydgoszczy nie używali metalowej szyny, a zamiast niej za traktorem puszczali drewnianą szynę. Tor był zwykle tak zryty, że defilada przed zawodami odbywała się na murawie. W 1972 roku bydgoszczanie podejmowali Kolejarz Opole, a po meczu mieli świętować mistrzostwo Polski. Planów nie popsuła im nawet ulewa, a zamiast przełożyć zawody, działacze ściągnęli na stadion cysternę z paliwem lotniczym, które rozlali na tor i podpalili. Nawierzchnia została jednak zgodnie z planem osuszona, a mecz udało się rozegrać. Z Heniem mam jeszcze jedno wspomnienie, bo po jednym z meczów w Slanach, ktoś ukradł mu motocykl z przyczepy, na której był sprzęt całej naszej ekipy. Później mówiło się, że to nie był przypadek, a wśród podejrzanych był jeden zawodnik z reprezentacji Niemiec. Winnego nie udało się jednak znaleźć, podobnie zresztą jak motocykla. Glücklicha pamiętam także z tego, że w tamtych czasach jeździł żółtym BMW. Samochód był oczywiście używany, ale wtedy i tak robił niesamowite wrażenie. Ja jeździłem trabantem, który kupiłem tylko dzięki odszkodowaniu za złamany kręgosłup. Z pieniędzy za punkty nigdy nie udałoby mi się uzbierać na samochód.

Edward Jancarz

Poznałem go bardzo dobrze, bo przez dwa lata jeździliśmy razem w lidze angielskiej, a w pierwszym roku w Londynie mieszkaliśmy w jednym domu. Gdy robiło się nieco zimniej, to zdarzało się nawet, że ogrzewaliśmy piecykami jeden pokój i spaliśmy tam w łożu małżeńskim. Jazda w Premiership była dla nas prawdziwą szkołą zawodowego żużla. W Polsce wszystko było klubowe, a w Wielkiej Brytanii po meczu musieliśmy sami myć motocykle i planować wyjazdy na kolejne mecze, które odbywały się praktycznie codziennie. Pamiętam, że Eddy potrafił wstać po meczu o ósmej i od razu jechać do warsztatu, a jego sprzęt był nienagannie przygotowany. Opowiadam czasem zawodnikom historię jak po przyjeździe do Londynu kupiliśmy wielką mapę tego miasta i kilkanaście minut szukaliśmy na niej stadionu, na który mieliśmy umówione spotkanie z władzami naszych klubów. Obaj jeździliśmy w londyńskich zespołach, ale ja ścigałem się w White City Rebels, a on w Wimbledon Dons. Warsztat mieliśmy jednak w tym samym miejscu. Stoczyłem z nim wiele fajnych pojedynków i wspólnie reprezentowaliśmy Polskę na wielu imprezach międzynarodowych. Z pierwszych dni w Londynie pamiętam jeszcze śmiech mojego nowego pracodawcy, gdy przyznał się, że bardzo lubi polskie maszyny i zawodników, bo są tani. Trochę mnie to zabolało. Później okazało się, że Włókniarz dostał za mój transfer cztery silniki. Ja o pieniądze w ogóle nie pytałem, bo nie wiedziałem, że już na dzień dobry można było wylicytować jakąś sumę.

Jerzy Szczakiel

Zdobywając tytuł mistrza świata miał sporo szczęścia, ale absolutnie to nie był przypadkowy triumf. Jurek był w czołówce polskich zawodników, a tego dnia na Stadionie Śląskim po prostu wszystko mu pasowało. W tym finale startował m.in. dlatego, że ja wcześniej doznałem kontuzji i nie mogłem skorzystać z nominacji PZM. Cała Polska usłyszała o nim już wcześniej, gdy wspólnie z Wyglendą wygrał mistrzostwa świata par.

Jerzy Szczakiel przed Zenonem Plechem (z lewej) w finale Indywidualnych mistrzostw świata w 1973 roku. © PAP/CAF Jerzy Szczakiel przed Zenonem Plechem (z lewej) w finale Indywidualnych mistrzostw świata w 1973 roku.

Marek Cieślak

Kariera zawodnicza ułożyła mi się tylko niewiele gorzej od trenerskiej. Jako żużlowiec trzy razy startowałem w Finałach Światowych, w tym dwa razy na stadionie Wembley, który w tamtych czasach był świątynią żużla. W Anglii jako pierwszy Polak zdobyłem drużynowe mistrzostwo. Do ważnych triumfów należy też ten w Złotym Kasku w 1976, bo ta impreza była wtedy jedną z najbardziej prestiżowych w kraju. Sześć razy reprezentowałem Polskę w DMŚ.

Zenon Plech

Barry Briggs powiedział kiedyś, że Zenek był najlepszym zawodnikiem na świecie na dwuzaworowych Jawach i była to prawda. Ja widziałem go pierwszy raz w 1970 w Tarnowie na obozie juniorów roku i już wtedy jako 17-latek prezentował się fenomenalnie. Przez pierwszych 4-5 lat jego kariery był najtrudniejszym przeciwnikiem w Polsce. Później zapanowała moda na silniki czterozaworowe i jego przewaga była nieco mniejsza. Szkoda, że nie udało mu się zdobyć tytułu mistrza świata, bo naprawdę na to zasłużył. Wokół jego odejścia ze Stali Gorzów narosło wiele mitów, ale prawda jest taka, że to musiało nastąpić, bo w tym zespole było o jedną gwiazdę za dużo. Plech od początku bardzo mocno rywalizował z Jancarzem i nie zawsze wychodziło to na dobre tej drużynie

Andrzej Huszcza

W Zielonej Górze brakuje już chyba tylko tego, by jego imieniem nazwali dworzec kolejowy, ale myślę, że i to niedługo się zmieni. To wielka legenda Falubazu i polskiego żużla. Jego żoną Gosia to córka przyrodniego brata Pawła Waloszka Roberta Nawrockiego. Jeszcze zanim poznała Andrzeja, często bywała na meczach żużlowych w Częstochowie i tam się poznaliśmy. Zreszta ona do dziś jest wielką fanką żużla. Można mówić o pechu, bo Andrzejowi i Gosi urodziły się same córki, a tym samym Andrzej miał komu przekazać w spadku motocykli.

Roman Jankowski

Legenda leszczyńskiego żużla i zawodnik, który jako pierwszy wprowadził modę na frędzle w kevlarze, a potem przejął to po nim Adam Skórnicki. Żałuję jedynie, że Romanowi nie udało się osiągnąć wielkich sukcesów międzynarodowych, ale trafił na trudny czas, gdy Polakom było znacznie trudniej. Dzisiaj jednak odbija to sobie szkoląc kolejne pokolenia żużlowców.

Zostaw komentarz