„Wyszukaj Klasyka” o Ludwiku Jerzym Kernie. Spotkanie online

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Fra Lodowico Giorgio Cern, Ludwik Jerzy Coeurn, Ludwik Jerzy Życzliwy – pseudonimów miał wiele, ale humor i literacką inwencję jedyne w swoim rodzaju! 10 czerwca Ludwik Jerzy Kern będzie bohaterem pierwszego spotkania w ramach nowego cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przybliżymy sylwetki wybranych XIX- i XX-wiecznych autorów i autorek związanych z Krakowem.

O twórczości patrona przyznawanej w naszym mieście Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego opowie Barbara Gawryluk w rozmowie z Marcinem Wilkiem. Zapraszamy na transmisję online na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

Urodził się w Łodzi, gdzie zdał maturę i debiutował jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”, ale to z Krakowem związał większość swojego życia. Do miasta pod Wawelem przedostał się – jak wielu ludzi pióra – po upadku powstania warszawskiego. Przez ponad pięćdziesiąt lat współpracował z powstałym tu tygodnikiem „Przekrój”, stając się jednym z jego flagowych autorów. Błyskotliwe, zarażające dobrym nastrojem i przepełnione absurdem wiersze do dziś są przedrukowywane na ostatniej stronie pisma reaktywowanego w formie kwartalnika. „Ta wojna ciągnie się, moiściewy, już od Adama i Ewy” – pisał w mistrzowskiej Wojnie płci. Nie ustępują jej wywody o podglądaniu, spoilowaniu filmów przez prasę, radio i telewizję czy tłuczeniu purée jako czynności medytacyjnej.

Kern zasłynął również jako autor książek dla dzieci, w tym cyklu o psie Ferdynandzie, który marzy o byciu człowiekiem (a swoje marzenia spełnia głównie we śnie), czy opowieści o porcelanowym słoniu Dominiku („Proszę słonia”). Od lat 60. do 90. ubiegłego stulecia współtworzył programy satyryczne dla publicznej telewizji („Kernalia”, „Kuchenny walc”, „Porachunki małżeńskie”). Przyznawana w Krakowie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego od 2016 roku nosi imię bohatera książki Kerna.

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin autora oraz 10. rocznicę jego śmierci.

Barbara Gawryluk (ur. 1957) – pisarka i filolożka szwedzka, od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci „Alfabet”. Jej książka „Dżok. Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Książki „W zielonej dolinie” i „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza” były nominowane do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść „Zuzanka z pistacjowego domu” została uhonorowana tą nagrodą. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Niedawno ukazała się jej monografia „Ilustratorki, ilustratorzy” (pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO).

Marcin Wilk (ur. 1978) – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Współpracował z Radiem Kraków. Przez kilka lat redagował kolumnę literacką w „Dzienniku Polskim”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. Autor m.in. książek biograficznych o Annie Jantar („Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”) i Irenie Kwiatkowskiej („Kwiatkowska. Żarty się skończyły”). Niedawno ukazała się jego książka o ostatnich dniach przed II wojną światową w Polsce („Pokój z widokiem. Lato 1939”). Prowadzi blog książkowy Wyliczanka.

Spotkanie o Ludwiku Jerzym Kernie będzie pierwszym z serii ośmiu wydarzeń pod hasłem „Wyszukaj Klasyka”.

„Wyszukaj Klasyka” to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu będziemy gość ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek. Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.

PROGRAM SPOTKAŃ:

  • 10 czerwca, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
  • 24 czerwca, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
  • 8 lipca, godz. 18.00 | Roman Ingarden
  • 22 lipca, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
  • 12 sierpnia, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
  • 9 września, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
  • 14 października, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
  • 10 listopada, godz. 18.00 | Henryk Vogler

Spotkania będą się odbywać w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwoli – także na żywo! Nagrania odbędą się w krakowskich księgarniach i antykwariatach oraz w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

pokaż metkę

Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka

Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej

https://cityon.pl/krakow

Zostaw komentarz