Wystawa stała Muzeum POLIN znów otwarta dla zwiedzających

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów polskich POLIN to wędrówka przez tysiąc lat historii Żydów polskich. Po drodze czekają na zwiedzających opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach oraz o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. To także historie o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. Wszystko okraszone relacjami zarówno z kronik i gazet, jak i znanymi z ulicy w żydowskich dzielnicach.

Ekspozycja powstała staraniem najlepszych w swej dziedzinie historyków z całego świata, zajmujących się historią polskich Żydów a kuratorką główną wystawy jest prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett.

Od Wielkiego Otwarcia w październiku 2014 roku do marca tego roku wystawę pt. „1000 lat historii Żydów polskich” zobaczyło prawie 2 mln zwiedzających z całego świata, a samo muzeum odwiedziło prawie 4 mln. Muzeum i jego wystawy oraz działalność są od początku nagradzane w kraju i na świecie – warto wspomnieć chociaż o tytule Europejskiego Muzeum Roku 2016 oraz o tegorocznych marketingowych nagrodach Effie. Teraz, po trudnym dla wszystkich okresie zamknięcia instytucji kultury z powodu zagrożenia epidemicznego, Muzeum POLIN otwiera ponownie swoje podwoje.

Czekaliśmy razem z naszymi zwiedzającymi i sympatykami na ten moment i wreszcie możemy ponownie Państwa zaprosić do odwiedzin wystawy stałej 1000 lat historii Żydów polskich w Muzeum POLIN. Dokładamy wszelkich starań, by wszyscy czuli się bezpiecznie. Prosimy też naszych zwiedzających o respektowanie wszystkich zasad wynikających z nowego reżimu sanitarnego. Informujemy o nich na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz w muzeum. – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

Muzeum POLIN jest otwarte dla zwiedzających codziennie oprócz wtorków. W czwartki wstęp na wystawy jest bezpłatny. Bilet wstępu na wystawę stałą kosztuje 27 zł (ulgowy 17 zł), na wystawę czasową zaś 20 zł (ulgowy: 15 zł).

Muzeum bierze również udział w akcji „Muzeum za złotówkę” – bilet dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, z legitymacjami polskich szkół i uczelni, kosztuje 1 zł. Można wypożyczyć również audioprzewodniki z jednorazowymi słuchawkami, ze ścieżkami po wystawie w 13 językach, za 12 zł.

Bezpłatnie zaś udostępniane są audioprzewodniki z audiodeskrypcją wystawy stałej po polsku, z wgraną audiodeskrypcją spaceru “Odkryj muzeum” oraz z wgraną ścieżką zwiedzania wystawy stałej w Polskim Języku Migowym Szczegóły na stronie polin.pl. Bilety można nabyć w kasach muzeum oraz na stronie bilety.polin.pl.

Muzeum POLIN czyni wszystko, by zwiedzający czuli się tu bezpiecznie i komfortowo. Obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie być w holu lub na wystawach a kilka razy dziennie zgodnie z wytycznymi dezynfekowane są wszystkie powierzchnie. Grupy będą mogły liczyć maksymalnie 10 osób.

Zwiedzający są proszeni o noszenie masek ochronnych w muzeum, dezynfekcję rąk przy wejściu oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych zwiedzających. Wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na stronie polin.pl i w przestrzeni muzeum.

Wystawa – w ośmiu interaktywnych galeriach – pokazuje, że historia polskich Żydów jest częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału. Mówi o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji.

Kiedy Żydzi pojawili się w Polsce?, Jak powstała tu największa społeczność żydowska na świecie?, Jak doszło do jej zagłady i jak dziś się odradza? – odpowiedzi na te i inne pytania zwiedzający poznają dzięki zabytkowym obiektom, modelom, instalacjom interaktywnym, dziełom sztuki i multimediom.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy stałej odpowiadało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Powstanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

Godziny otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

Poniedziałek, sobota, niedziela:

muzeum czynne: 10:00–18:00, ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30, ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00.

Środa, czwartek, piątek:

muzeum czynne: 10:00–16:00, ostatnie wejście na wystawę czasową: 15.30, ostatnie wejście na wystawę stałą: 15:00.

W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

We wtorki muzeum nieczynne dla zwiedzających.

Zostaw komentarz