Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim. O czym rodzic nie może zapomnieć?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim © fot. Dean Drobot/shutterstock.com Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskimKobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, a później do zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jakich formalności należy dopełnić? Jak wygląda wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim?

Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim – co musisz wiedzieć?

Kobiety, które w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zajdą w ciążę i urodzą dziecko, mają oczywiście prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nie podlegają jednak obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, które wiążą się z prowadzeniem firmy. Podlegają wyłącznie ubezpieczeniem związanym z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego.

Oznacza to, że kobiety, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą podczas urlopu macierzyńskiego, a dokładniej podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego, są zobligowane tylko do opłacania składki zdrowotnej. Składka emerytalna i rentowa w tym wypadku pokrywana jest z budżetu państwa.

Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim – na co uważać?

Od opisanych wyżej zasad jest jeden wyjątek. Należy na niego uważać, żeby nie spotkała nas przykra niespodzianka w postaci braku wypłaty świadczeń. Jeżeli młoda mama prowadzi działalność gospodarczą, a jej zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty 1000 zł (tak zwana kwota świadczenia rodzicielskiego), to nie musi opłacać składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na ubezpieczenie zdrowotne. Musi jednak dostarczać do ZUS deklaracje rozliczeniowe.

A skoro kobieta nie opłaca składek ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzenia działalności, koniecznie musi wyrejestrować się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu musi dostarczyć odpowiednie dokumenty.  Są to druki: ZUS ZWU. Aby w dalszej kolejności zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, należy wypełnić druk ZZA.

Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim – o czym pamiętać?

Kiedy kończy się zasiłek macierzyński, młoda mama musi ponownie zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu własnej działalności gospodarczej. Ponownie należy udać się do urzędu, aby złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA. Kolejnym dokumentem jest zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tego potrzebujemy wypełnić także druk ZUS ZUA. Co ważne, należy zgłosić się do urzędu najpóźniej 7 dni od ponownego powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Wynagrodzenie chorobowe po macierzyńskim – ważne!

Jeżeli kobieta kończy pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a chce zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego, koniecznie musi wypełnić odpowiednie rubryki w dokumentach. Na zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (przypomnijmy, druk ZUS ZUA), musi zaznaczyć, że chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Dostarczenie tego dokumentu w ciągu 7 dni, sprawi, że zostanie objęta ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia własnej działalności od dnia podanego w zgłoszeniu.

Zobacz też:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

 • Używasz pianki do golenia? Sprawdź, do czego jeszcze może Ci się przydać

  Używasz pianki do golenia? Sprawdź, do czego jeszcze może Ci się przydać

  Pianka do golenia może kojarzyć się jedynie z kosmetykiem do ciała. Jak się okazuje ma też inne właściwości! Podpowiadamy do czego może Ci się przydać w domu. #1 Plama z sosu Nanieś na plamę z sosu piankę do golenia i delikatnie wetrzyj w materiał. (Musisz uważać na kolorowe tkaniny, ponieważ mogą się odbarwić.) Następnie namocz koszulkę w ciepłej wodzie i zapierz płynem do naczyń. Po plamie nie będzie śladu! #2 Zaparowane lustro Aby lustro nie parowało po każdej kąpieli nanieś na nie za pomocą papierowego ręcznika odrobinę pianki do golenia. Pianka wytworzy cienką powłokę, dzięki której lustro przestanie parować.

  Logo Gazeta.plGazeta.pl
 • Zorganizuj sobie domowe SPA i zrób witaminowe maseczki do twarzy i ciała

  Zorganizuj sobie domowe SPA i zrób witaminowe maseczki do twarzy i ciała

  Nie od dziś wiadomo, że domowe kosmetyki świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji. Tym razem mamy dla Ciebie coś specjalnego – dwa przepisy na witaminowe maseczki do twarzy i ciała – nie tylko nieziemsko pachną, ale też potrafią zdziałać cuda!

  Logo Gazeta.plGazeta.pl
 • Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]

  Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]

  Jak wygładzić zmarszczki na twarzy i zlikwidować przebarwienia? Dermatolog odpowiada.

  Logo Gazeta.plGazeta.pl

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Czytaj także

Zostaw komentarz