Wyciągnął śmieci z kosza, by stworzyć fake newsa. Jest oświadczenie TVP3, internauci tworzą MEMY

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Na potrzeby fake newsa pracownik TVP wyciągał śmieci z kosza. Jego zachowanie zarejestrowały kamery monitoringu, a oświadczenie w sprawie opublikował redaktor naczelny TVP3 Lublin.

Screen z materiału TVP3 Lublin © TVP3 Lublin Screen z materiału TVP3 Lublin

W piątek 14 sierpnia zostało opublikowane stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego TVP3 Lublin Ryszarda Montusiewicza. „Niniejszym oświadczam, że TVP3 Lublin rozwiązała w trybie natychmiastowym w dn. 13.08.2020 umowę z p. Tomaszem Zalewą, współpracownikiem ośrodka regionalnego TVP w Lublinie” – czytamy na Facebooku. Jako powód podjęcia tej decyzji podano „zarejestrowane przez monitoring miasta Lublin zachowanie p. T. Zalewy w dn. 13.08.2020, polegające na tworzeniu i zarejestrowaniu telewizyjnym nieprawdziwej sytuacji poprzez rozrzucanie śmieci wyjmowanych przez niego ze śmietnika, aby potwierdzić zasadność (nota bene realną i obiektywną) podejmowanego tematu nieporządków na jednym z placów rekreacyjnych w śródmieściu miasta”.

Ryszard Montusiewicz podkreślił, że zachowanie „p. T. Zalewy, jako współpracownika TVP3 Lublin, jest absolutnie nieakceptowalne, naganne, poza standardami dziennikarstwa i pracy w TVP”. „P. T. Zalewa jest całkowicie i osobiście odpowiedzialny za wykreowaną i zarejestrowaną sytuację, która w dobrej wierze i zaufaniu wobec jego rzetelności dziennikarskiej została wyemitowana. Jego zachowanie i postawa jako współpracownika TVP uderzyła w wizerunek oddziału terenowego TVP w Lublinie oraz telewizji publicznej” – zakończył oświadczenie redaktor naczelny TVP 3 Lublin.

Na potrzeby fake newsa współpracownik TVP wyciągał śmieci z kosza

„Sterty śmieci, butelki po alkoholu i nocne imprezy. Tak wygląda plac Lecha Kaczyńskiego w samym centrum Lublina” – alarmowali reporterzy lokalnego oddziału Telewizji Polskiej. Do tego apokaliptycznego obrazu dodali informacje o „wulgarnych okrzykach, bójkach, pobiciach”, a także „agresywnym i zaczepnym zachowaniu względem przechodniów” i „zakłócaniu spoczynku” mieszkańcom. Przyznali, że straż miejska wystawiła w tym miejscu 115 mandatów i dwukrotnie sugerowali przy tym, że „być może za mało”.

Niestety, choć sprawa faktycznie może być poważna, TVP nie posiadała żadnych materiałów na poparcie swoich dantejskich opisów. Dla pracowników stacji nie był to jednak żaden problem. Kamera miejskiego monitoringu zarejestrowała, jak wyciągają odpadki z kosza na śmieci, by własnoręcznie rozrzucić je w okolicy.

Na potrzeby fake newsa pracownik TVP wyciągał śmieci z kosza. Przyłapany na gorącym uczynku

Zostaw komentarz