Wybory 2020. Andrzej Duda ponownie prezydentem RP

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów w Polsce. Nie będzie niespodzianki.

Andrzej Duda ponownie prezydentem RP © AFP/J. Skarzynski Andrzej Duda ponownie prezydentem RP

Policzono już 99,97 proc. głosów oddanych w II turze wyborów prezydenckich – poinformowała na porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza. Brakuje jeszcze protokołów z dziewięciu obwodów zagranicznych – z Brukseli, Londynu i Manchesteru, gdzie nadal trwa liczenie.

Bez niespodzianek

– Ilość brakujących głosów nie wpłynie znacząco na wyniki wyborów – powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. – O takich liczbach, które mogłyby zmienić wynik wyborów, ustalić nową większość, nie ma już mowy – dodał.

Dopytywany przez dziennikarzy, szef PKW powiedział, że różnica między kandydatami wynosi ok. 491 tys. głosów. Według najnowszych danych komisji Andrzej Duda zdobył 10 413 094 głosów, czyli 51,21 proc. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 9 921 219 osób, czyli 48,79 proc.To nieoficjalne jeszcze wyniki wyborów w Polsce.

Rekordowa frekwencja

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,12 proc. i jest drugą najwyższą frekwencją po 1989 roku. Więcej Polaków (68,23 proc.) zagłosowało tylko w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku.

Przed dwoma tygodniami, 28 czerwca, w pierwszej turze wyborów głos oddało 64,51 proc. uprawnionych do głosowania Polaków.

Autor: Katarzyna Domagała-Pereira

Zostaw komentarz