Wyborcze wykręcanie sobie rąk. Właśnie rozpoczyna się kolejny spór o…

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Konwencja wyborcza Andrzeja Dudy © Fotorzepa/ Robert Gardziński Konwencja wyborcza Andrzeja Dudy

Choć dopiero co zakończyła się awantura o wybory prezydenckie rozpisane na 10 maja i wydawało się, że cała klasa polityczna musi współdziałać przy przygotowaniu nowych, wygląda na to, że właśnie rozpoczyna się kolejny spór o ich termin.

By wybory przeprowadzić poprawnie, potrzeba dobrej woli wszystkich stron. Tymczasem wszystko zmierza w kierunku kolejnego konfliktu. Proponowana przez PiS data 28 czerwca, co do której miał panować konsensus, coraz bardziej zaczyna wyglądać na pułapkę zastawioną na opozycję. Skrócenie wyborczego kalendarza (to nieco ponad pięć tygodni od dzisiaj) oznaczać będzie, że sztab Rafała Trzaskowskiego będzie miał raptem kilkadziesiąt godzin na zebranie 100 tys. podpisów. Taki wykręcający ręce największej partii opozycyjnej harmonogram słabo licuje z zapewnieniami PiS, że chce współpracy. A to wszak od opozycji zależy, kiedy ustawa wróci z Senatu i czy znów wszystko będzie się działo na ostatnią chwilę. Jeśli opozycja odpowie PiS tym samym, kolejny kryzys mamy pewny.

Nie będzie się dało też przeprowadzić wyborów w komisjach wyborczych bez współpracy z samorządami, które przed 10 maja zostały potraktowane przez rządzących, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt elegancko. Dobrze, że rząd do negocjacji z prezydentami miast skierował pragmatyczną wicepremier Jadwigę Emilewicz, to ewidentnie gest w ich stronę, ale gesty nie wystarczą. Pani wicepremier musi mieć zgodę ze strony kierownictwa PiS, by – jeśli to będzie konieczne do kompromisu – spełnić również postulaty przedstawiane przez samorządowców czy pójść na ewentualne ustępstwa.

Problemem są też przepisy, na podstawie których odbywać się mają wybory. Choć eksperci podkreślają, że nowa ustawa jest o niebo lepsza niż pisana na kolanie ustawa o głosowaniu kopertowym, która ostatecznie wylądowała w koszu, i tak jest pełna raf konstytucyjnych. I znów potrzebna będzie otwartość ze strony PiS, by najpoważniejsze z wad usunąć i by później Sąd Najwyższy nie orzekł o nieważności wyborów przeprowadzonych na podstawie wątpliwych rozwiązań prawnych.

Tuż przed wyborami Jarosław Kaczyński w ostatniej chwili był gotów się wycofać, gdy zdał sobie sprawę, że wybory 10 maja zakończyłyby się blamażem jego partii i katastrofą dla państwa polskiego. Być może teraz powinien wyciągnąć wnioski i być gotowy na ustępstwa wcześniej, by wybory odbyły się w atmosferze zgody wszystkich sił politycznych zarówno co do daty, jak i zasad przeprowadzania głosowania.

[Uwaga od redakcji: Opinie w tym artykule są opiniami autora, opublikowanymi przez naszego partnera, i nie reprezentują poglądów Microsoft News ani Microsoft]

Zobacz także:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

 • Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc – poinformował Bloomberg. Badania przeprowadzili uczeni z Kanady.

  Logo PAPPAP
 • Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Podkreśla w niej, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni – umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.

  Logo PAPPAP
 • Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Psycholodzy zbadali nastroje Polaków związane z epidemią koronawirusa. Poziom lęku związany z epidemią COVID-19 jest dość wysoki. Znaczna większość badanych boi się, że zachoruje ktoś im bliski (73 proc.). Obawiają się też przepełnionej służby zdrowia (72 proc.), albo kryzysu finansowego (71 proc.).

  Logo PAPPAP

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Zobacz więcej

Newsy

Statut mocno naciągnięty. Powrót Kurskiego do TVP był bezprawny?

© Wikimedia Commons Jacek Kurski Resort kultury będzie chciał wyjaśnień od Rady Mediów Narodowych w sprawie powiększenia zarządu TVP. Zmieniając liczbę członków zarządu Telewizji Polskiej z trzech na czterech, Rada Mediów Narodowych zignorowała umieszczony w

Newsy

Czwarty etap znoszenia obostrzeń. Morawiecki ogłosi kolejne zmiany

© JACEK DOMINSKI/REPORTER Czwarty etap znoszenia obostrzeń. Morawiecki ogłosi kolejne zmiany Czwarty etap znoszenia obostrzeń zostanie ogłoszony na środowej konferencji premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego. Odmrażanie gospodarki ma dotyczyć m.in. siłowni, klubów fitness, kin i teatrów. Wśród zapowiadanych zmian

Uncategorized

Miasto chce zbudować salę koncertową w Cichym Kąciku

Kraków zamierza wrócić do pomysłu sprzed kilku lat – budowy miejskiej sali koncertowej w Cichym Kąciku. Jak zapowiada prezydent Jacek Majchrowski, miasto przejmie brakującą do realizacji inwestycji działki w tym tygodniu. Nowoczesne centrum muzyki powstanie