Wspólna waluta. Polska blisko spełnienia wymogów euro

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Warto pamiętać, że takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro.

Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.

Zobacz też: 100 mln zł na program “Moja woda” od lipca. Kto pierwszy, ten lepszy

Żadne z państw wymienionych w sprawozdaniu nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II). Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie bez poważnych napięć.

– Sprawozdanie z konwergencji pokazuje, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania – powiedział cytowany w komunikacie KE Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom. – Komisja jest jak zawsze gotowa wspierać te państwa członkowskie. Jednym z kamieni milowych na tej drodze jest przystąpienie do ERM II, do czego przygotowują się obecnie Chorwacja i Bułgaria. Wysiłki podejmowane przez oba te kraje przyjmujemy z dużym zadowoleniem – dodał.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

3h temu

TikŻadnego ero

3h temu

Krakusa po co nam dziadowska obiachowa złotówka

3h temu

antonimGdybyśmy wprowadzili OJRO to POLACY wpadli by w nędzę, a NIEMCY sowicie by się WZBOGACILI.

Rozwiń komentarze (88)

Źródło:

Zostaw komentarz