Wrak z ul. Podkowińskiego usunięty

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Strażnicy miejscy udali się pod wskazany adres. – Samochód miał wyciek oleju, otwarte drzwi, spełniał warunki pojazdu nieużytkowanego. Został odholowany – mówi Onetowi Marek Anioł, rzecznik prasowy straży miejskiej w Krakowie.

– Realizujemy każde zgłoszenie, ale musimy działać zgodnie z prawem. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi: straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania – wyjaśnia rzecznik Anioł.

Odstępstwem od tego jest sytuacja, gdy pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiada wystające ostre elementy, rozbite szyby. Wówczas może być on również usunięty z drogi wewnętrznej. W sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z danego terenu.

  • Więcej informacji z Krakowa: tutaj

– Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany przez strażnika, jako nieużytkowany, a tym samym mogą stanowić podstawę do jego usunięcia, są: brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym, brak aktualnej polisy OC, uszkodzone karoseria lub wyposażenie pojazdu, brak kilku z następujących podzespołów: drzwi, ich zamknięć, szyb, kół, opon, świateł, zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu – fotele, wyposażenie tablicy rozdzielczej, przyrządy do sterowania pojazdem, pokrycia wewnętrzne – tłumaczy rzecznik straży miejskiej.

Tylko od początku stycznia do 20 maja br. strażnicy miejscy odholowali 118 nieużywanych pojazdów. Kolejne 269 po interwencji straży miejskiej usunęli właściciele pojazdów.

Żródło

Zostaw komentarz