Władze wycofują się z realizacji Centrum Muzyki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz napisał na Twitterze, że jest to jednostronna decyzja władz miasta, a zarząd województwa w najbliższym czasie zajmie stanowisko w tej sprawie.

W 2018 roku międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku wygrał zespół SBS Engineering Group razem z włoskim partnerem 3TI Progetti. Planowano, że budowa gmachu rozpocznie się w 2021 r., a jego otwarcie nastąpi w 2024 r.

  • Więcej informacji z Krakowa: tutaj

Urząd Miasta poinformował, że po rozstrzygnięciu konkursu, a przed podpisaniem umowy na wykonanie dokumentacji projektowej ze zwycięzcą okazało się, że powinien on być wykluczony, bo nie spełnił warunku konkursu – nie realizował wcześniej obiektu o parametrach określonych w tym postępowaniu.

Krajowa Izba Odwoławcza 17 stycznia tego roku unieważniła zamówienie z wolnej ręki i wykluczyła wykonawcę. Na początku lutego Urząd Marszałkowski unieważnił zamówienie publiczne, a do prokuratury złożone zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak podał w środę Urząd Miasta “zaistniały przesłanki formalno-prawne” do odstąpienia przez gminę od porozumienia zawartego 10 lipca 2018 r. dotyczącego wspólnej budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

“Nie przekreśla to jednak realizacji parku, który zgodnie z wcześniejszymi planami miasto urządzi przy ul. Skrzatów” – zapewniły władze Krakowa

Ideę budowy Centrum Muzyki w Krakowie wspierał zmarły niedawno wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki.

Wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej, miejskim parkiem i uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową Centrum Muzyki przy ul. Skrzatów miało tworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta. Gmach Centrum Muzyki miał powstać nieopodal brzegu Wisły. Jego “sercem” miały być nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, mieszczącą ok. 1400 osób oraz dwoma mniejszymi: miejską salą koncertową dla 650-800 słuchaczy i salą recitalową dla 270-300 słuchaczy.

W budynku przewidziano też przestronne sale prób, salę multimedialną oraz przestrzeń edukacyjną. Swoją siedzibę w nowym Centrum miały mieć krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt realizacji inwestycji określono na ok. 265 mln zł. Do końca 2020 r. miała powstać dokumentacja projektowa.

Żródło

Zostaw komentarz