Warszawa rozszerza strefę płatnego parkowania. W związku z rozbudową metra

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
  • Przed wprowadzeniem zmian w parkowaniu miasto przeprowadziło konsultacje z mieszkańcami. Wzięło w nich udział kilkaset osób
  • – Zdecydowana większość uczestników popiera pomysł i oczekuje wprowadzenia płatnego parkowania w ich okolicy – podkreśla Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy
  • Miasto już planuje rozszerzenie strefy na kolejne dzielnice – Żoliborz i Ochotę. Tam również poprzedzą je rozmowy z mieszkańcami

Obecny projekt rozszerzenia płatnej strefy parkowania obejmuje tereny Pragi-Północ – między al. “Solidarności” a ul. 11 Listopada i Ratuszową. Po drugiej stronie Wisły strefa powiększy się o część Woli, pomiędzy ul. Okopową i Towarową a al. Prymasa Tysiąclecia.

Ratusz: jesteśmy zdeterminowani, by wprowadzić zmiany

– Pomysł rozszerzenia strefy płatnego parkowania związany był m.in. z uruchomieniem kolejnych odcinków drugiej linii metra, co wyraźnie wpłynęło na sytuację parkingową w obu dzielnicach. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Rafała Trzaskowskiego, jesteśmy zdeterminowani, aby chronić te tereny przed nadmierną liczbą parkujących samochodów – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Poczta Polska twierdzi: ktoś podszywa się pod listonoszy. Ale nie zgłasza tego policji

Jak podkreśla stołeczny Ratusz, doświadczenia, analizy oraz dane z istniejącej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) potwierdzają, że wprowadzenie opłat zniechęca część kierowców do wjeżdżania na jej obszar. Skłania ich również do krótszego postoju, zwiększając rotację i ułatwiając znalezienie wolnego miejsca przyjezdnym oraz mieszkańcom. Druga grupa może skorzystać z zakupu abonamentu, uprawniającego do darmowego postoju w pobliżu miejsca zamieszkania.

Co istotne, przed wprowadzeniem zapowiadanych zmian miasto musiało, zgodnie z prawem, przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami. W obu dzielnicach trwały one od 14 października do 10 listopada. Podczas spotkań mieszkańcy mogli zapoznać się z analizami, dotyczącymi stopnia zapełnienia miejsc postojowych oraz rotacji parkujących na nich pojazdów. Na podstawie tych danych oszacowano, w jakich godzinach najtrudniej o wolne miejsce parkingowe, a także jaka część kierowców zostawia auta na tym terenie regularnie, dojeżdżając do pracy.

Parkomaty pojawią się we wrześniu

W konsultacjach udział wzięło kilkaset osób. Zarząd Dróg Miejskich otrzymał również ponad 300 uwag papierowych i 200 maili, zawierających liczne pytania i uwagi do proponowanych rozwiązań. – Zdecydowana większość uczestników popiera pomysł i oczekuje wprowadzenia płatnego parkowania w ich okolicy. Szczególnie widoczne było to na Woli – podczas spotkań mieszkańcy dopytywali o termin wprowadzenia zmian i zasady, jakie będą ich obowiązywać. Były również głosy sprzeciwu, wynikające z przekonania, że SPPN nie rozwiąże problemów z parkowaniem oraz obaw o likwidację możliwości parkowania niezgodnego z przepisami – tłumaczy Karolina Gałecka.

ZOBACZ TEŻ: O tym, że ma koronawirusa, służby dowiedziały się od niego. Sanepid i szpital przerzucają się winą

Na dzisiejszej sesji stołeczni radni przyjęli projekt. Zgodnie z nim, nowe parkomaty pojawią się na Woli i Pradze-Północ od 7 września.

Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami prezydenta Trzaskowskiego, w tym roku, również wspólnie z warszawiakami, miasto chce przeanalizować sytuację parkingową i przygotować ewentualne rozszerzenie SPPN na kolejne dzielnice. Ogłoszony powtórnie przez ZDM przetarg dotyczy badań parkingowych, wraz z opracowaniem niezbędnych zmian w organizacji ruchu na Żoliborzu. W pierwotnym postępowaniu nie udało się wybrać wykonawcy z uwagi na brak ważnych ofert. W przeciwieństwie do Ochoty, gdzie zostały już one otwarte.

W przypadku Żoliborza strefa miałaby objąć właściwie całą dzielnicę. Nowo wytyczony obszar miałby się oprzeć o fragment al. Prymasa Tysiąclecia, al. Armii Krajowej, most Grota-Roweckiego i Wisłę. Od południa stykałby się z obecną strefą i rozszerzeniem o Wolę.

Zobacz więcej

Sport

Media: Pierwszy transfer PSG w lecie! Zastąpi odchodzącego piłkarza

Mistrz Francji od wielu tygodni intensywnie przeczesuje rynek transferowy w poszukiwaniu wzmocnień przed nowym sezonem. Rozgrywki Ligue 1 zostały przerwane i oficjalnie zakończone po rozegraniu 28. kolejek ze względu na pandemię koronawirusa. Zobacz wideo Bundesliga.

Newsy

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: “Ostatni termin…”

© screen z transmisji Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że wybory w Polsce powinny zostać przeprowadzone najpóźniej 28 czerwca 2020 roku. – Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania

Newsy

“Doucz się”. Młynarska ostro do Hołowni

© PAP / Marcin Kmieciński Paulina Młynarska Te czasy minęły Szymon. Doucz się. A może raczej oducz: pogardy wobec tego co żeńskie – napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Słowa te skierowała do kandydata na prezydenta