Warszawa: lokatorzy mieszkań komunalnych proszą o umorzenie czynszów z powodu epidemii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

– Zgłaszają się do nas ludzie, którzy utracili pracę z powodu zamknięcia miejsca pracy w związku z epidemią koronawirusa. Nie są w stanie zapłacić czynszu – mówi Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów (KOPL). Wyjaśnia, że w tej sytuacji KOPL zaapelował do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o “wakacje czynszowe”. Pierwszy apel w tej sprawie skierowano do ratusza już w marcu.

KOPL zwrócił się z prośbą o anulowanie opłat czynszowych (lub odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu, jeśli gmina pobiera takie opłaty) za kwiecień 2020 r. Żaczek podkreślił, że teraz chodzi także o anulowanie opłat za maj.

Komitet wskazał, że prawo do starania się o wakacje czynszowe przysługiwałoby osobom, które pracowały na umowach śmieciowych i straciły pracę; lokatorom, którzy nie mogą świadczyć pracy z powodu zamknięcia miejsca pracy z powodu decyzji pracodawcy podyktowanej epidemią koronawirusa; oraz tym mieszkańcom, którzy prowadząc działalność gospodarczą stracili z powodu pandemii jedną czwartą dochodów.

Jak relacjonuje Żaczek, w odpowiedzi na apel miejskie Biuro Polityki Lokalowej przedstawiło propozycje, z których nie mogą skorzystać lokatorzy. Chodzi to dodatki mieszkaniowe i wnioski o obniżkę czynszu. W jego ocenie mieszkańcy nie są w stanie spełnić wymogów formalnych we wnioskach o takie dofinansowanie.

PAP zwróciła się w poniedziałek do urzędu miasta o wyjaśnienia w tej sprawie. Do tej pory ich nie otrzymała.

Problem z opłatami czynszów z powodu pandemii mają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale i innych stolic europejskich. Władze tych miast przygotowały dla nich programy pomocowe. Np. władze czeskiej Pragi zdecydowały o automatycznym obniżeniu czynszów w lokalach wynajmowanych przez osoby fizyczne.

W stolicy Portugalii – Lizbonie wprowadzono automatyczne zawieszenie poboru czynszów mieszkaniowych do 30 czerwca. Wprowadzono także możliwość ubiegania się przez gospodarstwa domowe o rewizje wysokości czynszów w przyszłości.

(mt)

Zostaw komentarz