Wakacje na sto procent: popraw formę, podnieś IQ, odstresuj się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Są podobno tacy, dla których konieczność wypoczywania to ogromny stres. Mamy nadzieję, że nie należysz do tej grupy irytujących pracoholików. Biorąc urlop, robisz coś dobrego nie tylko dla swojego ciała i ducha, ale i dla innych, bo wypoczęty facet to lepszy partner, kochanek i pracownik. Nie marnuj czasu, bo przed Tobą ważne zadanie – wycisnąć jak najwięcej z wakacji. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Co daje opalanie

Wszyscy teraz ostrzegają przed szkodliwością opalania, ale jak to zwykle bywa, każda przesada jest głupia. Niski poziom witaminy D, którą produkuje Twój organizm, właśnie pod wpływem światła słonecznego może być groźny.

Badania naukowców z Harvardu dowodzą, że opalanie dwukrotnie zwiększa to ryzyko zawału. Aby Twoja prywatna fabryczka witaminy D działała na najwyższych obrotach, polecamy codzienne 10-15-minutowe wystawianie się na słońce bez kremów z filtrem w godzinach od 11 do 15 – radzą brytyjscy naukowcy. Dotyczy to jednak naszej szerokości geograficznej. Jeśli wyjeżdżasz na południe – stosuj zawsze kremy. Im bliżej równika, tym słońce operuje mocniej. 

Jak schudnąć na wakacjach

Doświadczenie uczy, że wakacje jakoś specjalnie nie sprzyjają sylwetce. Ale to niekoniecznie wina szczególnie dobrej lokalnej kuchni. Badania na uniwersytecie w Wisconsin wskazują, że 88% urlopowiczów przybiera na wadze dwa tygodnie po powrocie z wakacji.

“Ludzie mają skłonność do zajadania stresu związanego z faktem powrotu z wakacji do szarej rzeczywistości” – wyjaśnia badacz zjawiska dr Richard Starr. Paradoksalnie, żeby schudnąć na wakacjach, musisz zachować szczególną ostrożność po powrocie z urlopu!

Spróbuj po przyjściu do domu, zamiast sięgać po zimne piwo i telefon do pizzeri, zrobić sobie herbatę. Czarna herbata, jak dowodzą naukowcy z University of Alberta, skuteczniej zmniejsza apetyt na tłuste potrawy niż jakikolwiek inny napój.

Jak zwiększyć IQ na wakacjach

Urlop to czas aktywności nie tylko ciała, ale i dla umysłu. Jadąc w nowe miejsca i oglądając nowe rzeczy, uaktywniamy inne partie mózgu niż na co dzień. A nowe widoki, nowe trasy i kontakt z innym językiem wpływają na tworzenie nowych połączeń między neuronami.

Niedawne badania przeprowadzone przez psychologów z uniwersytetu w Kalifornii wykazały, że wakacje mogą poprawić IQ. U facetów, którzy byli testowani po tygodniowych wakacjach, zaobserwowano poprawę wyników testów na inteligencję o 3 pkt w porównaniu z wynikiem sprzed urlopu. Ten stan utrzymywał się przez cztery tygodnie.

Aby przedłużyć efekt, po powrocie jedz czerwone mięso, suszone morele, czerwoną fasolkę i czarną czekoladę. To dostarczy Twojej mózgowej muskulaturze wystarczającą ilość żelaza, które jest niezbędne do zaopatrzenia mózgu w tlen. Badania na uniwersytecie Aberdeen wykazały związek między niskim poziomem żelaza a obniżeniem IQ.

żródło:

Zostaw komentarz