W Watykanie zawrzało po filmie Sekielskich? “Duże prawdopodobieństwo, że ukarzą biskupa Janiaka”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Zabawa w chowanego - zwiastun filmu Sekielskiego (zapowiedź)

Zabawa w chowanego – zwiastun filmu Sekielskiego (zapowiedź)

© fot. SEKIELSKI / YOUTUBE.COM / kadr

Film braci Sekielskich miał już dotrzeć do Watykanu. – Z moich informacji wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska za poważne zaniedbania kanoniczne – powiedział w rozmowie z “Faktem” Tomasz Terlikowski.

Film braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” miał spowodować, że w Watykanie “zawrzało”  – opisuje “Fakt”. Katolicki publicysta Tomasz Terlikowski w rozmowie z dziennikiem przyznał, że konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który – jak wynika z dowodów przedstawionych w dokumencie – miał kryć przestępstwa pedofilskie podległych mu księży. 

Watykan zareaguje na film Sekielskich? Terlikowski o dużym prawdopodobieństwie ukarania Janiaka

– Z moich informacji wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska za poważne zaniedbania kanoniczne – powiedział Terlikowski w rozmowie z Faktem. Nie doprecyzował, kiedy miałaby zostać podjęta decyzja o wyciągnięciu konsekwencji wobec Janiaka. Jak dodał, sprawa walki z pedofilią w Kościele jest “bardziej skomplikowana”. 

Jeśli chodzi o Polskę, to Polska jest krajem różnych prędkości, Kościołem różnych prędkości. (…) Ale trzeba też pamiętać o strukturze Kościoła. Jest ona zdecentralizowana. To oznacza, że każdy biskup ordynariusz odpowiada tylko przed papieżem i przed Panem Bogiem

– dodał.

Biskup Janiak krył podwładnych z zarzutami pedofilskimi? Opisano przypadki trzech księży

W filmie Sekielskich ujawniono działania dwóch księży oskarżonych o pedofilię, które miał tuszować biskup Janiak. Pierwsza ze spraw dotyczy działań księdza Arkadiusza H. (w filmie o molestowaniu przez niego opowiada trzech dorosłych już mężczyzn), a druga – księdza Pawła K. Ten po raz pierwszy został zatrzymany przez policję w 2005 roku pod zarzutem posiadania pornografii dziecięcej – przez kilka lat udawało mu się unikać kary, bo był kierowany na urlop czy “przesuwany” do diecezji bydgoskiej. Janiak miał też zwlekać z poinformowaniem Watykanu. O trzeciej sprawie, która miała być przez niego tuszowana, napisał już po premierze filmu Sekielskich serwis OKO.Press. Z ustaleń portalu wynika, że biskup kaliski miał także chronić swojego kolegę – księdza Edwarda P., prawomocnie skazanego za molestowanie dwóch ministrantów (po wyroku duchowny prowadził rekolekcje dla dzieci, został też proboszczem parafii w dolnośląskim Brożcu. Z Janiakiem znają się jeszcze z czasów seminarium duchownego.

Sekielski: Najmłodszą ofiarę z filmu skrzywdzono 20 lat temu 

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Zostaw komentarz