W trzech województwach zakażeń koronawirusem jest najwięcej. Dlaczego?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
  • Rekordowy przyrost przypadków koronawirusa w Polsce jest spowodowany występowaniem ognisk zakażeń
  • Większość osób, u których ostatnio w woj. śląskim potwierdzono zakażenie koronawirusem, to górnicy i członkowie ich rodzin
  • W czwartek na Śląsku odnotowano 160 zakażeń. W piątek było ich aż 227
  • W woj. małopolskim doszło do 133 zakażeń w czwartek, w piątek było ich 77
  • Zła sytuacja jest także w woj. mazowieckim. W czwartek zanotowano tam 95 przypadków COVID-19, w piątek było ich aż 104
  • Wojewoda małopolski zapewnił o “szczególnej trosce”, jaką otaczani muszą być podopieczni domów pomocy społecznej, bo to tam w ostatnim czasie doszło do części zakażeń. Ogniska są w placówkach w Sieradzy, Grobli i w Bochni

Małopolska: DPS-y i wesela

Wiele zakażeń koronawirusem w Małopolsce zostało potwierdzonych w domach pomocy społecznej.

Dom Opieki w Grobli to jedno z ognisk koronawirusa w Małopolsce. Do tej pory testy dały wynik dodatni u 115 ze 165 podopiecznych placówki, którzy przebywali tam w chwili wykrycia zakażenia oraz u ponad 20 osób z personelu. Z danych sanepidu wynika, że w związku ze stwierdzonymi tam zakażeniami na kwarantannie przebywa ponad 300 osób m.in. pracownicy ośrodka i ich rodziny. Ośrodek został podzielony na strefę czystą, w której przebywają osoby z wynikiem ujemnym i izolatorium, gdzie są podopieczni z wynikiem dodatnim.

U 18 pensjonariuszy i siedmiu osób z personelu DPS-u w Sieradzy (powiat tarnowski) stwierdzono zakażenie koronawirusem. Dom Pomocy Społecznej w Sieradzy jest przeznaczony dla kobiet przewlekle chorych psychicznie. Przebywały w nim 84 osoby. W związku z zakażeniami koronawirusem kwarantannie poddano 79 pensjonariuszy oraz 20 osób z personelu.

Wcześniej wiele przypadków COVID-19 zostało potwierdzonych po weselach. – Ostatni wzrost zakażeń to głównie wesela. Pierwsze wesele w Nawojowej, które stworzyło bardzo duże ognisko, później wesele na styku powiatów suskiego i wadowickiego i mniejsze ognisko po weselu w Łapanowie – powiedziała Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu.

Śląsk: głównie kopalnie

Większość osób, u których ostatnio w woj. śląskim potwierdzono zakażenie koronawirusem, to górnicy i członkowie ich rodzin – wynika z danych służb wojewody śląskiego. W piątek poinformowano o 227 nowych zakażeniach w regionie. Łącznie jest ich ponad 16 tysięcy. Wyzdrowiało 85,9 proc. chorych.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusa – wykryto go łącznie u 16 tys. 167 osób, z których 390 zmarło.

Z danych trzech spółek węglowych wynika, że obecnie z koronawirusem zmaga się łącznie 916 górników: 597 w Polskiej Grupie Górniczej, 120 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 199 w prywatnej kopalni Silesia.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 382 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i z prywatnej kopalni Silesia.

Rośnie także liczba zakażonych wirusem gości weselnych, którzy uczestniczyli w niedawnych uroczystościach w powiecie pszczyńskim – w środę zakażonych było troje na 139 bawiących się na weselu gości, w czwartek już siedmioro. Inspektorzy sanitarni czekają teraz na wyniki badań kolejnych biesiadników. Wcześniej wśród uczestników innego wesela w okolicach Pszczyny potwierdzono 33 zakażenia, a wśród weselników z gminy Gorzyce – 17.

Mazowsze: dwie ofiary w Radomiu

Regionem z wysoką liczbą zachorowań jest również województwo mazowieckie. Dziś poinformowano o 104 nowych przypadkach COVID-19, co łącznie daje 6 tys. 423 zachorowania w tym województwie. Zmarło 378 osób – dziś poinformowano o dwóch ofiarach w Radomiu i jednej w Siedlcach.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

Zostaw komentarz