W sobotę spotkanie Morawiecki – Pompeo. O czym będą rozmawiać politycy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Piotr Muller / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi, to niektóre z tematów sobotnich rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef polskiego rządu spotka się z sekretarzem stanu USA podczas jego sobotniej wizyty w Warszawie.

– W sobotę, 15 sierpnia, w Warszawie szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi. Politycy będą rozmawiać również o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich oraz tematach globalnych

 – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj również: Ambasador Mosbacher: “zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane”

Rzecznik rządu przypomniał, że Mike Pompeo przebywa obecnie z wizytą w Europie, a przed przyjazdem do Polski jego program obejmuje wizyty w Czechach, Słowenii i Austrii. 15 sierpnia Sekretarz Stanu USA będzie uczestniczył w obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Sekretarza stanu USA w Warszawie przyjmie prezydent Andrzej Duda. Pompeo i Duda omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. W obecności prezydenta podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. W podpisaniu umowy weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czytaj również: Prezydent porozmawia z Pompeo o Białorusi. Szczerski: Świat musi skutecznie zadziałać

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. 

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz