Ubezpieczenia narciarskie – koszty leczenia i wypadków

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Ubezpieczenia narciarskie – koszty leczenia i wypadków (ekspert PZU SA.)

Sprzedaż ubezpieczeń turystycznych wzrasta w dwóch okresach – letnim (głównie czerwiec i lipiec) i zimowym (styczeń i luty). Według szacunków ekspertów z PZU SA w 2012 roku co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę wykupił polisę ubezpieczeniową. Wśród odpoczywających w kraju ubezpieczenie wykupił zaś co dziesiąty. Choć odsetek osób korzystających z ubezpieczeń turystycznych rośnie z roku na rok, to wciąż do rzadkości należą osoby, które przed wykupieniem polisy zapoznają się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Zakres ubezpieczenia jest szczególnie ważny podczas wyjazdów w góry, bowiem sporty zimowe należą niestety do bardzo kontuzyjnych. Źle dobrane ubezpieczenie lub jego brak mogą spowodować, że koszty leczenia, hospitalizacji czy nawet konsultacji lekarskiej podjętych podczas zimowego wyjazdu mogą okazać się olbrzymim nadwyrężeniem dla domowego budżetu, a ich spłacanie może zająć nawet lata. Koszty związane z wypadkiem narciarskim za granicą mogą, bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na rynku są już dostępne ubezpieczenia dedykowane narciarzom i snowboardzistom, po wykupieniu, których ubezpieczyciel nie tylko organizuje, ale i pokrywa koszty transportu, pobytu i leczenia w szpitalu, wizyty lekarskiej i badań, ale również koszty naprawy zniszczonego sprzętu czy koszt niewykorzystanego ski-passu. Aby jednak ubezpieczenie zadziałało, musi być dostosowane do naszych planów. Przy wykupieniu ubezpieczenia trzeba sprawdzić czas i terytorium jego obowiązywania, oraz czy zakres ubezpieczenia jest adekwatny do formy i charakteru naszego wyjazdu. W przypadku wyjazdu na narty/snowboard upewnijmy się czy ubezpieczenie obejmuje nasz styl jazdy (rekreacyjny, wyczynowy, wysokiego ryzyka).

Planując wyjazd na narty trzeba również pamiętać, że ubezpieczenie EKUZ nie obejmuje ani kosztów leczenia prywatnego ani kosztów transportu do domu, a to właśnie ta druga pozycja, jak wynika z raportów Biura Likwidacji Szkód PZU, potrafi wygenerować bardzo duże koszty. Dla przykładu, powrót ambulansem z Włoch do domu (z asystą pielęgniarską) wyniósł 13 770 zł, zaś z Austrii bez opieki pielęgniarskiej 6 400 zł.

Koszty leczenia poza granicami kraju oczywiście różnią się w zależności od miejsca pobytu i stopnia urazu np. rachunek ze szpitala we Włoszech po wypadku na nartach (zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, 2 dni leczenia szpitalnego, w tym zabieg operacyjny) wyniósł 8000 zł. Rachunek ze szpitala w Szwajcarii po wypadku na nartach (otwarte złamanie obu kości podudzia, leczenie operacyjne i 13 dni hospitalizacji) to 102 200 zł. W obu przypadkach wszystkie koszty pokryło właściwie dobrane ubezpieczenie.

Koszty poniesione w związku z wypadkiem na nartach są nieporównywalnie wyższe niż koszt wykupienia ubezpieczenia. Dla porównania przykładowa składka za zakres podstawowy dla 1 osoby – wyjazd na narty do Austrii na 7 dni przy sumie ubezpieczenia dla kosztów leczenia 160 000 zł – wyniesie 44 zł, czyli tyle ile jedna duża pizza w zagranicznym narciarskim kurorcie.

Zostaw komentarz