Trzaskowski: wszyscy chcemy normalności, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

“Rząd niestety nie skonsultował się z nami w sprawie znoszenia ograniczeń, trudno też było się oprzeć wrażeniu, że rządowe decyzje, delikatnie mówiąc, zapadały bez racjonalnego planu” – ocenił prezydent Rafał Trzaskowski. Jak dodał, “nie trzeba też chyba nikogo przekonywać, że kwestia podejmowania decyzji w tym zakresie musi być zróżnicowana regionalnie – dziś sytuacja w Warszawie jest na pewno inna niż np. na Śląsku”.

“Jedno jest pewne – nie da się rzetelnie przygotować żłobków czy przedszkoli do przyjęcia dzieci z dnia na dzień” – podkreślił. Wskazał przy tym, że konieczne jest mnóstwo różnych działań realizowanych przez tysiące ludzi, a także gigantyczne zakupy niezbędnego sprzętu ochrony osobistej liczone w milionach sztuk.

Trzaskowski zapewnił, że od pierwszych chwil po ogłoszeniu przez rząd kolejnego etapu “odmrażania” miasto zabrało się do pracy. “Nad uzgadnianiem koniecznych procedur sanitarnych z rządem, z właściwymi służbami czy np. z klubami sportowymi. Nad kontaktem z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym. Nad zakupem potrzebnego sprzętu – 3 mln par rękawiczek, ponad 200 tys. maseczek jednorazowych, ponad 120 tys. maseczek wielorazowego użytku, blisko 23 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów” – wyliczył.

Podkreślił także, że w ciągu ostatnich siedmiu dni zdezynfekowano także metodą ozonowania tysiąc obiektów. “Dziś możemy powiedzieć, że wykonaliśmy swoją pracę rzetelnie, a wszystkie procedury, także względem placówek i obiektów, są przygotowane tak dobrze jak było to możliwe, bez jasnej odpowiedzialnej rekomendacji rządu” – zaznaczył.

Przyznał jednocześnie, że do decyzji o otwarciu placówek miejskich miasto przygotowywało się “chwilę dłużej, niż niektórzy by oczekiwali, ale za to tak starannie, jak wymaga tego sytuacja”. “Dlatego już dziś możemy przedstawić konkretny harmonogram – kiedy, krok po kroku, otwierane będą kolejne istotne dla warszawiaków miejsca i instytucje” – wskazał.

Trzaskowski przypomniał także, że od początku tego tygodnia rozpoczęto stopniowe otwieranie miejskich bibliotek – z 200 takich placówek zostało otwartych już ok. 80 proc. – jak zaznaczył – z zachowaniem procedur sanitarnych i z wyłączeniem czytelni, które zostaną udostępnione dopiero w kolejnym etapie.

Z kolei od czwartku, 14 maja, zostaną otwarte ośrodki sportowe, a od poniedziałku, 18 maja, otwarte będą miejskie żłobki i przedszkola – z zastrzeżeniem, że będą one działały w zakresie ograniczonym ze względów bezpieczeństwa, a więc w grupach liczących maksymalnie 12 osób.

Trzaskowski wspomniał także o schronisku Na Paluchu. “Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zgodnie z postulatami samych wolontariuszy, będą oni znów mogli odwiedzać zwierzęta w schronisku od najbliższego piątku, 15 maja” – poinformował.

“Możemy więc cieszyć się, że szereg miejsc i instytucji stopniowo znów się otwiera i znów będą one dostępne dla warszawianek i warszawiaków. Jednocześnie musimy pamiętać, że wciąż funkcjonujemy w warunkach dalekich od tego, co jeszcze dwa miesiące temu postrzegaliśmy jako normalność” – podkreślił.

Trzaskowski podkreślił, że samodyscyplina i podwyższone rygory higieniczno-sanitarne są niezbędne. “Działajmy racjonalnie, odpowiedzialnie, zgodnie z zaleceniami” – zaapelował.

Zostaw komentarz