Trening na kacu – czy warto?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Popiłeś, było fajnie, ale teraz czas na dalszą część życia, na którą za bardzo nie masz ochoty, nie mówiąc już o trenowaniu czegokolwiek. Rozumiemy. Dzieje się tak, ponieważ gdy alkohol dotrze do wątroby, dostaje się w łapy enzymu o groźnie brzmiącej nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Ten enzym rozkłada alkohol na niegroźne kwasy tłuszczowe, CO2 i wodę. Niestety, jednym z metabolitów alkoholu jest aldehyd octowy – to właśnie ten skubaniec powoduje kaca i wszystkie jego następstwa.

ZOBACZ: Egzotyczne sposoby na kaca

REKLAMA

Na domiar złego alkohol zakłóca również sen i wyraźnie obniża jego jakość. Ale największą ironią chlania na umór i wlewania w siebie nieprzyzwoitych ilości wysokoprocentowych trunków jest fakt, że nazajutrz jesteś porządnie odwodniony. Oczywiście zrezygnuj z porannej sesji treningowej,jeśli wróciłeś z klubu o 4.39 i po przebudzeniu się wciąż trwa wczoraj. Nie na takiej bombie trenują najlepsi bodybuilderzy. Natomiast w przypadku gdy budzisz się trzeźwy, ale z dokuczliwym bólem głowy i nadszarpniętą godnością osobistą, trening może zdziałać cuda w obu tych obszarach.

Oprócz złagodzenia bólu, przypływ endorfin, które zaleją mózg podczas treningu, przywróci równowagę chemiczną mózgu, zwalczając depresyjny efekt alkoholu. Najlepiej jednak nie forsować się intensywnym treningiem siłowym i od razu iść na bieżnię. Naukowcy z Uniwersytetu Boulder dowiedli nawet, że lekki trening aerobowy może w pewnym stopniu odwrócić uszkodzenia mózgu wywołane przez spożywanie alkoholu.

Zadbaj również o odpowiednią ilość płynów, choć jesteśmy dziwnie spokojni, że akurat o tym będziesz pamiętał. Jeśli chodzi o dietę, miej na uwadze, że alkohol podrażnia ścianki żołądka, więc oprzyj się pokusie zaserwowania sobie wybitnie tłuszczowego śniadania (jajka na boczku). Dwa banany na godzinę przed treningiem wystarczą.

Szybka naprawa

  • Wczesnoporanne treningi raczej sobie odpuść. Zadbaj za to o odpowiednie nawodnienie.
  • Jeśli nie możesz nic przełknąć przez podrażniony żołądek, zjedz banana.
  • Aeroby dobrze wpłyną na Twój mózg i sprawią, że odzyskasz godność i rozum człowieka.

żródło:

Zostaw komentarz