“To śmietnik, nie piękna rzeka”. Pan Waldemar z przyjaciółmi wysprzątali Piławę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Waldemar Woźniak sprząta nurt Piławy © YouTube/wwwswidnica24.pl Waldemar Woźniak sprząta nurt Piławy

Pan Waldemar Woźniak razem z przyjaciółmi przeprowadzili akcję sprzątania nurtu Piławy ze śmieci, które zalegały tam miesiącami, tworząc paskudny krajobraz. “To śmietnik, a nie piękna rzeka” komentują mężczyźni, którym udało się zebrać kilkadziesiąt worków śmieci.

Waldemar Woźniak to 71-letni mieszkaniec Pszenna, który od wielu lat czynnie angażuje się w sprzątanie gminy. Mężczyzna z pomocą przyjaciół i ochotników oczyścił już okolice z dziesiątek ton śmieci. W ostatni majowy weekend pan Waldemar wraz ze znajomymi zebrali się, aby posprzątać nurt Piławy w okolicach Boleścina, który jest dosłownie zasypany śmieciami. W wodzie znajdowały się plastikowe i szklane butelki, akcesoria plażowe, a nawet meble domowe, tworząc ponury krajobraz bardziej przypominający śmietnisko niż przyrodę. Ze sprzątanego fragmentu wyniesiono kilkadziesiąt worków śmieci.

Pan Waldemar Woźniak posprzątał nurt Piławy w okolicach Boleścina © Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych Pan Waldemar Woźniak posprzątał nurt Piławy w okolicach Boleścina Ochotnicy pomogli w sprzątaniu rzeki © Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych Ochotnicy pomogli w sprzątaniu rzeki Piława w okolicach Boleścina była pełna śmieci © Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych Piława w okolicach Boleścina była pełna śmieci W rzece oprócz butelek znajdowały się też meble (m.in fotel) © Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych W rzece oprócz butelek znajdowały się też meble (m.in fotel)

Waldemar Woźniak w rozmowie z redaktorami portalu “Dziennik Wałbrzych” mówi, że w zeszłym roku sprzątając lasy i rzeki wyzbierał ponad 70 ton śmieci, a w samym 2020 roku doszedł już do około 30 ton. “Mamy tutaj cztery rodziny bobrów i jak bóbr ma pływać w takim śmietniku? Tak być nie może, dlatego postanowiliśmy razem z kolegami tu sprzątnąć. Dajemy radę i wysprzątamy wszystko, na zicher!” komentuje jeden ze sprzątających. 

Waldemar Woźniak za swoje zasługi dla gminy został w 2019 roku uhonorowany honorową statuetką Pierwszego Ekologa Gminy Świdnica. Również w 2019 roku mężczyzna był bohaterem materiału przygotowanego przez niemiecką telewizję ARD. 

Zobacz też: Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Zostaw komentarz