Tłumy na procesjach Bożego Ciała, bez odstępów. Abp Gądecki nawiązał do wiecu Trzaskowskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
© Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Tłumy uczestniczyły w procesjach z okazji Bożego Ciała, które odbyły się w czwartek m.in. w Krakowie i Poznaniu. W większości przypadków mimo trwającej epidemii nie zachowywano wymaganej odległości. Arcybiskup Gądecki podczas homilii krytycznie odniósł się do wiecu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Mówił też: – To, co się dzieje ze mszą św. z powodu koronawirusa, ma dramatyczne skutki dla jedności Kościoła.

– Troska o to, by nie zarazić się wirusem w kościele, stała się nieporównywalnie większą aniżeli obawa przed ryzykiem zarażenia się w supermarkecie – mówił w czwartek w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W procesji z okazji Bożego Ciała przeszły tam – podobnie jak przez kilka innych, dużych polskich miast – tłumy wiernych. 

Biedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii

Tłumy na procesjach Bożego Ciała. Gądecki nawiązał do wiecu Trzaskowskiego

Mimo trwającej epidemii koronawirusa część uczestników procesji nie miała maseczek – nie zachowywano też wymaganych dwóch metrów odległości. W Poznaniu procesja z tłumami wiernych przeszła od placu Bernardyńskiego do ulicy Wielkiej. Arcybiskup Gądecki dziękował wiernym za przybycie i wskazywał, że koronawirus jest zagrożeniem dla Kościoła i jedności religii. Mówił też, że niektórzy krytykują katolickie procesje, ale nie mają nic przeciwko demonstracjom na placu Wolności w Poznaniu – nawiązał tym samym do konferencji Rafała Trzaskowskiego, która ostatnio się tam odbyła i otwierała kampanię kandydata KO.

(…) Niektórzy nazwali ironicznie obecny koronawirus wyjątkowo pobożnym, który trzyma się tylko Kościoła, a w innych przestrzeniach nie istnieje. Prawdopodobnie dlatego niektórzy protestują przeciwko procesji Bożego Ciała, lecz nie protestują przeciwko zebraniom wiecowym na pl. Wolności.

(…) To, co się dzieje ze mszą św. z powodu koronawirusa, ma dramatyczne skutki dla jedności Kościoła. (…) Warto zwrócić uwagę na ten brak Eucharystii, mimo szlachetnych prób rekompensowania go różnymi racjonalizatorskimi pomysłami w internecie

– mówił abp Gądecki, cytowany przez “Wyborczą Poznań”.

Kościoła nie obowiązuje przepis dotyczący liczebności zgromadzeń (obecne w Polsce mogą się odbywać zgromadzenia do 150 osób – zgodnie z rządowym rozporządzeniem z dnia 29 maja Kościół jest wyjęty pod epidemicznych limitów i pod ustawę o zgromadzeniach nie podlega). Z tego powodu w Krakowie na Rynek Główny mogło przejść w procesji ponad 2 tysiące osób – podaje “Wyborcza Kraków”. Tam homilię wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski – jej tematem po raz kolejny była m.in. “ideologia gender”.

Tego rodzaju ideologie, podważające instytucje małżeństwa i rodziny, znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej Ojczyźnie. To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać

mówił duchowny.

Wielu wiernych nie miało maseczek nie tylko na procesjach, ale także podczas uroczystości w kościołach. “Tak było nawet w samej katedrze, gdzie procesji przewodził arcybiskup Józef Kupny, autor wytycznych dla parafii we Wrocławiu i okolicach” – opisuje “Gazeta Wrocławska”.

Liczne procesje odbyły się też m.in. w Łodzi, Białymstoku i Bydgoszczy.

W Warszawie tegoroczne uroczystości były skromniejsze, niż normalnie – trasę pochodu skrócono, ale i tak w procesji uczestniczyło kilkaset osób. Niektórzy wierni mieli maseczki, ale nie zachowywali odstępów, co widać na zdjęciach poniżej:

Procesja w Warszawie © Dostarczane przez Gazeta.pl Procesja w Warszawie

Zostaw komentarz