Teatr Ludowy wraca po pandemicznej przerwie. Na początek: „Solaris” [ZDJĘCIA]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

To pierwsza teatralna premiera po pandemicznej przerwie. 19 czerwca Teatr Ludowy wraca do gry po długiej przerwie i zaprasza widzów na spektakl „Solaris” w reż. Marcina Wierzchowskiego.

Teatr Ludowy wznawia działalność po „pandemicznej przerwie”. W ostatnich tygodniach teatr – podobnie jak większość innych instytucji – działał w sieci. Spektakle czy cykle nagrań takie jak „Żarty sceniczne” czy „Tajemnice Teatru Ludowego” obejrzało ponad 140 tys. widzów.

W izolacji

Od najbliższego piątku, 19 czerwca, widzowie będą mogli już oglądać spektakle w budynku teatru. Na Dużej Scenie premiera spektaklu „Solaris” wg Stanisława Lema, która początkowo była zaplanowana na marzec.

Koronawirus pokrzyżował jednak te plany. W zamian za to teatr rozpoczął emisję serialu „Solaris – dzienniki czasu izolacji” opowiadającego o losach członków załogi stacji Solaris, którzy utknęli w izolacji.

W zgodzie z „duchem Lema”

Próby do spektaklu wznowiono 26 maja.

– Doświadczenie izolacji sprawiło, że „Solaris” jest nam emocjonalnie bliższe niż kiedykolwiek – mówi Marcin Wierzchowski, reżyser spektaklu. – Nagle zrozumieliśmy, co to znaczy konieczność przebywania w izolacji i nieraz spotkania z niewygodną prawdą o nas samych. Nasz „Solaris” powstał zgodnie z duchem Lema, ale nie naukowym, a psychologicznym.

Historia rozgrywająca się w zamkniętej przestrzeni statku kosmicznego koresponduje z tym, czego doświadczamy w ostatnim czasie.

– „Solaris” to duże wyzwanie narracyjne. Trudność nie polega jednak na tym, że to znana i wybitna książka. Wyzwaniem jest stworzenie świata w przybliżeniu równie wiarygodnym jak ten, który stworzył Lem – zaznacza Wierzchowski.

Na scenie zobaczymy m.in. Piotra Franasowicza, Maję Pankiewicz, Roksanę Lewak, Jana Nosala czy Piotra Pilitowskiego.

„Solaris” będzie można zobaczyć 19, 21 i 23 czerwca na Dużej Scenie.

Spektakl jest również ostatnim punktem projektu “Przewodnicy zmysłów”, którego zakończenie jest przewidziane na 30 czerwca. Wtedy teatr zaplanował spotkanie z cyklu Science First, we współpracy z Instytutem Psychologii UJ. Spotkanie dostępne będzie w wersji na żywo i online.

Do gry wraca również Scena pod Ratuszem. Od piątku Teatr Ludowy zaprasza również na Scenę pod Ratuszem. Co w programie? „Wszystko o kobietach”, „Wszystko o mężczyznach”, „Sąsiedzi” i „VIA-GRA”.

Źródło:

Zostaw komentarz