Ta część garderoby gromadzi najwięcej zarazków. Nie zgadniesz, która

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Pralnia © Pexels / Gratisography Pralnia

Jeżeli wyobrazisz sobie brudne części garderoby, na myśl mogą przyjść skarpetki po treningu i poplamione koszulki, ale mikrobiolog dr Charles Gerba mówi, że… pewna określona część twoich spodni może być tą najbrudniejszą.

– Kilka lat temu przeprowadziliśmy badanie, w którym rozcinaliśmy odzież od dołu spodni do górnej części kołnierzyka koszuli / bluzki – co 15 cm – i liczyliśmy liczbę bakterii, które wyizolowaliśmy – mówi Gerba. – Najwięcej bakterii znajdowało się na częściach ubrań noszonych na wysokości bioder, a najmniej pod pachami.

To może się stać, jeśli zbyt długo golisz się tą samą maszynką

Dlaczego biodra są tak brudne?

Jednym z powodów, dla których część biodrowa spodni jest tak brudna, jest częste dotykanie ich w ciągu dnia. Niezależnie od tego, czy ktoś stoi z rękami na biodrach – czy, co gorsza, wyciera ręce o biodra, aby wysuszyć je – zaczną się gromadzić bakterie.

– Ludzie zwykle nie czekają wystarczająco długo, aby całkowicie wysuszyć ręce – wyjaśnia Gerba. – Kończą ten proces, kładąc ręce na biodrach i wycierając je o spodnie. W przypadku suszarek powietrznych ten nawyk jest jeszcze bardziej powszechny.

Wycieranie częściowo lub całkowicie mokrych dłoni o część biodrową spodni zwiększa poziom wilgoci, przez co staje się ona bardziej podatna na rozwój bakterii. Ponadto, według Gerby, nawet po użyciu mydła i wody, na dłoniach zawsze pozostają bakterie. Odpowiednie suszenie (tj. nie poprzez wytarcie o dżinsy) zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia.

Ten jeden błąd podczas kąpieli niszczy skórę. Też go popełniasz?

Jak najlepiej tego uniknąć?

Suszenie rąk jest równie ważne jak mycie, ale często jest pomijane. Oto, co Gerba zaleca w kwestii mycia i suszenia rąk (a tym samym czystszych spodni):

  • Umyj dokładnie ręce. Oznacza to mycie mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.
  • Do wytarcia dłoni użyj ręcznika papierowego lub ręcznika osobistego. Wykazano, że suszarki powietrzne wydmuchują zarodniki bakterii, więc jeśli w publicznej toalecie są dostępne ręczniki papierowe, jest to generalnie bardziej skuteczna opcja. Jeśli jednak jedyną opcją są suszarki powietrzne, nadal jest to lepsza alternatywa wobec wycierania o biodra.
  • Miej pod ręką środek dezynfekujący do rąk. Tym, którzy nie mają dostępu do mydła i wody, Gerba zaleca stosowanie środka do dezynfekcji rąk z co najmniej 60% zawartością czystego alkoholu. Tylko pamiętaj, aby wcierać go przez co najmniej 30 sekund, aby zapewnić skuteczność.

Tak więc oprócz mycia rąk i trzymania palców z dala od twarzy – dodanie odpowiedniego osuszania rąk do higienicznej rutyny pomoże utrzymać twoje ubrania i ciebie nieco bardziej z dala od bakterii.

Jak zadbać o urodę, nie wydając ani grosza? 8 porad dermatologa

Zostaw komentarz