Szpinak zwyczajny – informacje

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Szpinak jest rośliną warzywną liściastą, której ojczyznę stanowi Środkowo-Zachodnia Azja. Uprawia się go ze względu na jadalne liście, które tworzą rozetę. Szpinak jest poza tym bardzo wartościowy pod względem odżywczym.

Szpinak Spinacea oleracea jest rośliną warzywną, która należy do grupy roślin liściastych. Uprawiany był już ponad 2000 lat temu. W Europie znany był dopiero XVI. W naszym kraju szpinak jest bardzo popularny, chętnie uprawiany oraz spożywany.

 

Szpinak może osiągnąć wysokość do około pół metra. Posiada ona jadalne liście, które kształtem przypominają strzałę lub jajo. Charakteryzuje się palowym systemem korzeniowym. Korzeń potrafi zagłębić się nawet do prawie 200 cm w głąb ziemi. Łodyga szpinaku wraz ze wzrostem rozgałęzia się, a pęd jest przeważnie barwy zielonej. Liście szpinaku tworzą rozetę, a z ich części górnej wyrastają kwiaty.

 

Szpinak jest rośliną warzywną bardzo chętnie uprawianą w przydomowych ogródkach. Wśród odmian największą popularnością cieszy się:

  • odmiana Herma, która jest dość wczesna i nadaje się do siewu wiosennego oraz jesiennego. Liście są karbowane i mają kolor ciemnej zieleni.
  • odmiana Matador charakteryzuje się listkami o bardzo intensywnej, zielonej barwie. Można ją wysiewać zarówno wiosną, jak i latem.
  • odmiana Matador Ciemnozielony różni się od Matadora listkami o ciemniejszej barwie.
  • odmiana Koda jest odmianą jesienną, której jasnozielone liście tworzą rozetę niezbyt zwartą.
  • odmiana Norman wyróżnia się gładkimi listkami o ciemnej barwie. Na daje się do siewu wiosennego.
  • odmiana Uniwersal jest odmianą, która nadaje się na ziew wiosenny, jesienny oraz ozimy. Jest dobrze odporna na niskie temperatury, a jej rozety są średniej wielkości.
  • odmiana Olbrzym Zimowy jest odmianą późną, która jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Charakteryzuje się dużymi rozetami, które tworzą zielone liście.

 

Jest to warzywo liściaste, które bardzo łatwo się uprawia. Bez względu na odmianę posiada krótki okres wegetacji. Poza tym szpinak jest dość odporny na przymrozki. Jest jednak trochę wymagający pod względem glebowym. Lubi ziemię żyzną, przepuszczalną oraz uprawioną. Daje dobre zbiory przy mokrej wiośnie i jesieni. Nie lubi upałów. Szpinak wysiewa się go pod koniec marca i na początku kwietnia, aby uzyskać zbiory w maju. Jeśli natomiast chcemy zbiory jesienne, szpinak wysiewamy w sierpniu.

 

Szpinak jest warzywem bardzo wartościowym pod względem odżywczym. Jest bogaty w wiele cennych składników. Zawiera bowiem znaczne ilości witaminy A, PP, C oraz witaminy z grupy B. Poza tym w jego składzie znajduje się dobrze przyswajalne żelazo, mangan, magnez, miedź, wapń, fosfor oraz jod. Jest warzywem mało kalorycznym, którego około 100 gram liści dostarcza 20 kcal.

 

Szpinak ma jednak jedną wadę. W jego składzie znajduje się kwas szczawiowy oraz szczawiany. Mają one działanie odwapniające kości. W związku z tym nie wszyscy powinni go spożywać.

Zobacz więcej

Newsy

“Szczyt bezczelności”. Trzaskowski odpowiada Dudzie

© PAP / Piotr Nowak Rafał Trzaskowski Andrzej Duda milczy wtedy, kiedy potrzebny jest silny głos prezydenta w obronie wartości, w obronie instytucji państwa, w obronie interesów obywateli. Zabiera głos, kiedy chce przerzucić odpowiedzialność za

Newsy

Groźna choroba związana z koronawirusem u dzieci. Czym jest PIMS?

© coscaron/Getty Zdjęcie ilustracyjne Naukowcy i lekarze na całym świecie z niepokojem obserwują kolejne przypadki występowania u dzieci zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej, określanej w literaturze medycznej skrótem PIMS. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a dotyczą głównie

Newsy

Kiedy w końcu te wybory? Grodzki sugeruje dwie daty

© PAP Co dalej z wyborami? Grodzki zapowiada wiele poprawek Senatu Wybory prezydenckie 2020 odbędą się jeszcze w czerwcu? We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do marszałka Grodzkiego, aby Senat przyspieszył pracę i przyjął