Szczepionka na koronawirusa. Trump o terminie powstania antidotum

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zdaniem prezydenta Trumpa, USA stracą “od 75, 80 do 100 tys. ludzi” w wyniku epidemii koronawirusa. – To straszna sprawa – powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News.

Trump: szczepionka do końca roku

Wcześniejsze szacunki prezydenta mówiły o ok. 60-70 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem łącznie od początku epidemii do niedzieli w USA odnotowano 67 tys. 674 zgonów osób chorych na Covid-19 – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

ZOBACZ: Maseczka zabija wirusy. Opracowali ją polscy naukowcy

Trump, występując w Mauzoleum Abrahama Lincolna, ocenił, że szczepionka na koronawirusa powstanie do końca roku. Dodał, że nie ma znaczenia, w którym kraju uda się ją wynaleźć.

“Zadowalające” wyniki włoskich badań

Nad szczepionką na koronawirusa pracują naukowcy m.in. we Włoszech. Firma farmaceutyczna Takis poinformowała w poniedziałek, że jej wyniki testów szczepionki na koronawirusa są “zadowalające”.

ZOBACZ: Morawiecki: dodatkowe 3 mln euro na szczepionkę na koronawirusa

Jak dotąd prowadziła badania na szczurach; wytworzyły się u nich przeciwciała, które blokowały rozwój sARS-Cov-2 w ich organizmach – przekazała agencja ANSA.

Zdaniem przedsiębiorstwa, testy na ludziach będzie można rozpocząć w lecie. 

Gryzonie i lamy pomagają w walce z pandemią

Prace nad powstrzymaniem epidemii trwają też w Izraelu. Tamtejsi naukowcy chcą opatentować przeciwciała, które atakują koronawirusa w organizmie jego nosiciela, a następnie neutralizują go.

ZOBACZ: Izraelscy badacze chcą opatentować przeciwciała. Mogą pomóc zwalczyć koronawirusa

Ci sami badacze w kwietniu zaczęli testować na gryzoniach prototyp szczepionki na COVID-19.

Natomiast pismo “Cell” przekazało, że podawana do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2. Wynikło to z prac naukowców szukających leku na infekcję wywołaną koronawirusem.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP, ANSA

Źródło:

Zostaw komentarz