Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska zawarła porozumienie ws. ich zakupu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

“Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek” – czytamy w komunikacie.

Co ważne, szczepionka będzie mogła być przekazana w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich,

– Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata – oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zobacz też: Kryzys będzie się pogłębiał? “PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy”

Przystąpienie do porozumienia oznacza, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania odrębnych umów z producentem szczepionki, z którym dogadała się Komisja Europejska. KE zaś zamierza podpisać umowy z kilkoma potencjalnymi dostawcami, aby zmaksymalizować szanse na opracowanie szczepionki.

W komunikacie wytłumaczono również, że porozumienie z firmą AstraZeneca będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

AstraZeneca jest już w trakcie II / II fazy badań klinicznych. Wyniki w fazie I / II zostały ocenione jako obiecujące w zakresie bezpieczeństwa immunogenności (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej).

“Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii (niereplikatywnej rekombinowanej szczepionce ChAdOx1 opartej na adenowirusie szympansa), szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE” – czytamy dalej.

Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.

Źródło:

ISBnews

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

28 min. temu

muminekjeden wielki wałek

13 min. temu

Amator piwaNie ma jeszcze szczepionki ,nie wiadomo kiedy bedzie i czy w ogóle będzie skuteczna a przede wszystkim czy będziemy chcieli się zaszczepić a juź … Czytaj całość

6 min. temu

LILAMam nadzieję, że te szczepionki nas nie pozabijają. Oby się jak najszybciej pojawiły i każdy kto będzie się chciał zaszczepić nie będzie musiał nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)

Źródło:

Zostaw komentarz