Systemy GPS – zastosowanie oraz historia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Tą obecność w tak wielu dziedzinach nawigacja satelitarna zawdzięcza przede wszystkim swoim ogromnym możliwością, które tak naprawdę ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Początków tej technologii możemy doszukiwać się już w połowie lat 50. minionego wieku. Nie bez znaczenia jest tutaj kontekst historyczny.

Musimy pamiętać, że ten okres przeplatała rywalizacja, czasami nawet bliska otwartej wojnie, pomiędzy największymi mocarstwami tamtych czasów, jakimi niewątpliwie były Stany Zjednoczone oraz Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Każdy z tych krajów chciał w jakiś sposób przypieczętować swoją dominację nad wrogim mu krajem. ZSRR jako pierwsze wysłało człowieka w kosmos. Z kolei Amerykanie odbyli dziewiczy lot na Księżyc. Jednak to oczywiście nie był koniec wzajemnego przekonywania się o swojej dominacji technologicznej.

Jednym z pomysłów Amerykanów było skonstruowanie systemu pozycjonowania, który wykorzystywałby satelity, jako swego rodzaju specyficzne bazy referencyjne. Ciekawostką jest tutaj fakt, że USA wpadło na ten pomysł po kilkutygodniowej obserwacji pierwszego satelity (Sputnik 1), który notabene należał do ZSRR.

Po zapoznaniu się z kontekstem historycznym, warto abyś również poznał zastosowania GPS. Jak już wspomniałem, ilość wykorzystań, zarówno tych rzeczywistych jak i potencjalnych, jest ogromna. Głównie ze względów historycznych, ale także i poniekąd praktycznych, zastosowania te dzielą się na militarne oraz pozostałe (cywilne).

Trzeba przyznać, iż wojsko naprawdę wiele skorzystało na tym systemie. Było to szczególnie widoczne podczas wojny w Zatoce Perskiej na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć m.in. o możliwości lokalizowania ludzi (żołnierzy) podczas bitew. Umożliwia to np. przeprowadzanie szybkich oraz sprawnych akcji ratunkowych. Nie można przemilczeć także stosowania odbiorników GPS w pociskach samonaprowadzających., np. Tomahawk.

Co do zastosowań cywilnych, to możemy wymienić całe ich spektrum. Począwszy od transportu drogowego, przez rolnictwo, kartografie, turystykę, archeologię, górnictwo, a skończywszy na żegludze oraz lotnictwie.

Warto również wiedzieć o samej strukturze tej technologii, która jak być może się domyślasz ma budowę modułową. I tak wyróżniamy tutaj:

  • Segment kosmiczny
  • Segment użytkownika
  • Segment kontroli

Moduł kosmiczny, to po prostu satelity, które okrążają Ziemię w niespełna 12 godzin, emitując przy tym sygnał o z góry założonej częstotliwości (tak naprawdę, to mamy tutaj do czynienia z dwiema falami nośnymi, określanymi jako L1 i L2).

Moduł użytkownika, to specjalnie do tego celu zaprojektowane urządzenia, które znane są pod nazwą odbiorników GPS. Najważniejszym ich elementem jest tzw. moduł, który decyduje o tym, jaka liczba satelitów będzie miała kontakt z naszym urządzeniem w tym samym przedziale czasowym.

Pozostał nam jeszcze tutaj moduł kontrolny. Jak wskazuje nazwa, pełni on rolę nadzorującą. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to wymienia satelity, koryguje orbity, śle depesze nawigacyjne itp.

Zostaw komentarz