Suszony sok grejpfrutowy – wykorzystanie, wartości, źródło witamin

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Suszony sok grejpfrutowy powstaje z surowca jakim jest sok surowy poddany odpowiedniemu procesowi suszenia. Sok grejpfrutowy otrzymywany w przemyśle spożywczym może być klarowny lub nie. Poza tym nie może zawierać chemicznych środków konserwujących. Może jedynie zawierać odpowiednią ilość cukru. Suszony sok grejpfrutowy jest składnikiem napojów, herbatek owocowych, deserów, koktajli itp.
Treść

Sok grejpfrutowy jest to sok jedno owocowy, który powstaje najczęściej w wyniku procesu tłoczenia rozdrobnionego owocu grejpfruta. W wyniku tego działania otrzymuje się sok komórkowy. Może on być produktem, który powstaje od razu ze świeżego soku lub koncentratu sokowego. Korzystając z zagęszczonego soku dodaje się do niego taką ilość wody, jaka odparowała podczas jego koncentracji. Sok grejpfrutowy nie może być konserwowany za pomocą środków chemicznych, ale można do niego dodać określoną ilość cukru. Sok ten może mieć postać klarowną lub tez nie. Sok grejpfrutowy może ulec dalszej obróbce i  być poddany procesowi suszenia w celu uzyskania suszonego soku grejpfrutowego.

Wykorzystanie

Suszony sok grejpfrutowy wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako dodatek do różnego rodzaju napojów, herbatek owocowych, deserów, koktajli itp.

Informacje dodatkowe

Grejpfruty są to owoce, które dostarczają wielu cennych składników. Są bowiem idealnym źródłem witaminy C, której w 100 gramach owocu znajduje się około 40 gram. Poza tym zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę P. Sok z grejpfruta wykazuje działanie wspomagające leczenie wszelkich stanów zapalnych prostaty. Poza tym wykazuje działanie moczopędne. Sok ten powinny spożywać osoby, które maja problem z apetytem ponieważ nie tylko go wzmaga, ale również poprawia procesy trawienne. W tym celu powinien on być napojem spożywanym w przerwach między posiłkami.

Zostaw komentarz