“Solidarni z Białorusią” na PGE Narodowym. Przed koncertem przemawiał premier Morawiecki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Sobotni koncert ma wyrazić sprzeciw wobec łamania praw człowieka i zasad demokracji na Białorusi po ostatnich wyborach w tym kraju. Od wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, w kraju dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Opozycja nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta. W sobotę kobiety w Mińsku wyszły na kolejny protest, by wyrazić swój sprzeciw wobec sfałszowania wyborów, zatrzymań przedstawicieli opozycji, w tym Maryi Kalesnikawej, a także wobec przemocy.

Repertuar koncertu “Solidarni z Białorusią” nie jest przypadkowy i nawiązuje do czasów, kiedy to Polacy walczyli o swoją niezależność. Chłopcy z Placu Broni rozpoczęli koncert piosenką “Kocham wolność” po polsku i białorusku. Na scenie pojawili się także Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect, którzy wspólnie zaśpiewali “Chcemy być sobą”. W planie koncertu znaleźli się także: Krzysztof Cugowski, Luxtorpeda, Sebastian Riedel, Natalia Nykiel, Igor Herbut, Enej, Michał Szpak, Natalia Zastępa, Paweł Domagała, 0rganek i Golec uOrkiestra.

Wśród artystów występujących na PGE Narodowym są również muzycy z Białorusi : kompozytor muzyki filmowej Zmicier Wajciuszkiewicz, Petlia Pristrastija, Nizkiz i Volski.

Ponadto koncertowi towarzyszy zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na pomoc bezpośrednio Białorusinom, a także pomogą w realizacji celów statutowych organizacji białoruskich, w tym umożliwią rozwój portalu informacyjnego Białoruś 2020 LIVE oraz portalu eksperckiego bialorus2020studium.pl. Zbiórkę zorganizowało stowarzyszenie “Inicjatywa Wolna Białoruś” oraz fundacja Białoruski Dom.

Morawiecki: Białorusini mają prawo żyć w suwerennym państwie

Przypomnijmy, że patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który ze sceny PGE Narodowego wygłosił krótkie przemówienie.

– Białorusini mają prawo żyć w swoim suwerennym państwie, my jesteśmy po to, żeby być razem z nimi w tej wyboistej drodze do wolności – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po rozpoczęciu koncertu.

– 40 lat temu narodziła się w Polsce “Solidarność”, wtedy Polacy mieli odwagę powiedzieć “nie” tym, którzy łamali prawa człowieka, prawa obywatelskie, deptali wolność. Dzisiaj naród białoruski walczy o swoją wolność chcemy być razem z Białorusinami w ich drodze – dodał premier.

– Niech żyje suwerenna i wolna Białoruś, niech żyje Polska – powiedział, kończąc swoje wystąpienie premier Morawiecki.

Po premierze wystąpił członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka, który zwrócił się do publiczności po białorusku i po polsku.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować rządowi polskiemu, społeczeństwu polskiemu za wsparcie, za solidarność z narodem białoruskim w tych trudnych dla nas czasach – powiedział Paweł Łatuszka. Jego zdaniem, “to jest naprawdę bardzo ważne, że Polacy pamiętają ze swojej historii, jak ważnym symbolem walki o niepodległość, o swobodę była solidarność”.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.

źródła: Onet/PAP/Polsat

(mbr)

Zostaw komentarz