Soczewki dla alergików – dlaczego warto?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Alergia sezonowa kojarzy się przede wszystkim z wiecznie zapchanym nosem, lejącym się z niego katarem oraz częstym kichaniem. Jednak to nie wszystkie objawy. Często towarzyszy im także piekące i łzawiące oko. Jak go chronić w takich sytuacjach?

Oko jest narządem wzroku, które zbudowane jest z gałki ocznej oraz narządów dodatkowych takich jak mięśnie gałki ocznej, powieki z brwiami, narządu łzowego, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Jest bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Wystarczy troszkę dymu, zapachu cebuli czy cząsteczek alergenów, by wywołać w nim pieczenie i łzawienie. Taki stan dotyka nie tylko alergików, ale staje się dolegliwością uciążliwą na co dzień.

 

O problemach z okiem dużo mogą powiedzieć alergicy. W okresie alergii sezonowej oko piecze i stale łzawi. Uniemożliwia to normalne życie. Wówczas trudność sprawiają najprostsze czynności np. prowadzenie samochodu, czytanie czy oglądanie telewizji. Poza tym nie ukrywajmy, że w tym czasie przebywanie na świeżym powietrzu może być prawdziwą mordęgą.

 

Zarówno w przypadku oka jak i innych reakcji alergicznych alergią nazywamy nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego na działanie jakiegoś czynnika. Jest on bowiem potraktowany jako substancja niebezpieczna. W odpowiedzi organizm produkuje histaminę, która może spowodować stan zapalny. Reakcję alergiczną da się wówczas odczuć na skórze, błonach śluzowych czy oczach. W ostatnim przypadku chodzi o spojówki czyli błony wyściełające od wewnątrz powieki i częściowo zakrywające gałkę oczną.

 

Mówiąc o okresie alergicznym mamy na myśli czas trwający od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wówczas uczulają pyłki. Jednak nie zapominajmy o alergii na sierść zwierząt, roztocza czy pleśń. Jak zatem możemy ochronić nasze oko? Oczywiście najłatwiej byłoby unikać czynników, które drażnią nasze oczy. W określonych sytuacjach warto zainwestować w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne oraz krople nawilżające. Dobrym sposobem jest także regularne przemywanie gałek ocznych solą fizjologiczną. Swoim problem warto podzielić się także ze specjalistą. Lekarz może przepisać krople, które łagodzą podrażnienia lub zwężają naczynia krwionośne.

 

Alergicy wiedzą jak ciężko jest żyć z wrażliwymi oczami w okresie wiosenno-letnim. Słońce zachęca Nas bowiem do spacerów, aktywności fizycznej czy spędzania ze znajomymi wolnego czasu przy grillu. Jest to trudne zwłaszcza dla „okularników”. Każdy z nich boi się soczewek. Jednak nie zawsze jest tak, że powodują one u nich podrażnienia i suchość oka. My zachęcamy do eksperymentowania. Wszyscy producenci soczewek zapewniają bowiem, że noszenie ich w prawidłowy sposób i dbanie o nie nie powoduje podrażnienia gałki ocznej. Warto wypróbować w tym celu soczewki jednodniowe. Nosi się je krótko więc nie powodują powstawania białkowych osadów mogących ewentualnie podrażnić gałkę oczną. Poza tym nie wymagają one stosowania specjalnych płynów pielęgnacyjnych. Soczewki po jednym dniu wyrzucamy, na drugi dzień zakładamy nowe. Nic nie stracimy, a dzięki nim mamy nie tylko mamy zapewnioną ochronę dla oka, ale także możemy cieszyć się wygodą.

 

Oto kilka rad, które mogą przydać się alergikom decydującym się na noszenie soczewek:

  1. W okresie sezonowej alergii należy nosić soczewki tylko na określony czas np. w czasie uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej.
  2. Warto sięgać po soczewki jednodniowe, by zmniejszyć ryzyko podrażnienia do minimum.
  3. Decydując się na soczewki kilkudniowe warto sięgnąć rady specjalisty w sprawie ich pielęgnacji.
  4. Należy pamiętać o stosowaniu przepisanych przez specjalistę kropli do oczu. Stosując je należy zdjąć soczewki na 15 minut.

Zostaw komentarz