Śmierć George’a Floyda. Zasieki przed Białym Domem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© AFP Nawet 100 tysięcy ludzi spodziewanych jest podczas dzisiejszej demonstracji przed Białym Domem w związku ze śmiercią czarnoskórego George’a Floyda.

W stanach Zjednoczonych trwają uroczystości żałobne związane ze śmiercią 46-letniego George’a Floyda, zamordowanego w Minneapolis przez policjanta podczas interwencji.

© AFP

Trwają także protesty. Do  interwencji doszło 27 maja, następnego dnia Stany Zjednoczone zalała fala demonstracji przeciwko brutalności policji.

George Floyd zmarł po tym, jak interweniujący policjant przez ponad 8 minut klęczał na jego szyi. Autopsja potwierdziła, że przyczyną śmierci było uduszenie. 

Sprawca, Derek Chauvin, został aresztowany. Początkowo usłyszał zarzut zabójstwa trzeciego stopnia, który ostatecznie został podwyższony do drugiego.

© AFP

Skala protestów w Ameryce, którym towarzyszą demonstracje w wielu państwach na świecie, porównywana jest z tymi, jakie w 1968 roku spowodowała śmierć Martina Luthera Kinga.

Pogrzeb Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston, skąd pochodził. Będzie się odbywał pod eskortą miejscowej policji, której szef w emocjonalnym wywiadzie dla CNN zarzucił prezydentowi Trumpowi, żeby, zamiast namawiać do “zdominowania” protestów, “trzymał gębę na kłódkę”.

© AFP

Potężne demonstracje mają miejsce w Waszyngtonie. Po raz drugi w historii, po atakach na World Trade Center w 2001 roku, Secret Service wdrożyło z ich powodu najwyższy poziom alertu, a prezydent Donald Trump został skierowany do schronu pod Białym Domem.

© AFP

Dziś także w Waszyngtonie planowana jest demonstracja, w której może wziąć udział nawet 100 tysięcy ludzi. Bialy Dom otoczono zasiekami i betonowymi ogrodzeniami. W gotowości pozostaje Gwardia Narodowa, którą Trump uaktywnił już kilka dni temu w celu “zdominowania protestów”.

Asfalt 16sth Street NW, alei, która prowadzi do Białego Domu, stał się tłem dla gigantycznego napisu “Black Lives Matter” – “Życie czarnoskórych ma znaczenie”, hasła, pod którym odbywają się demonstracje na całym świecie.

© AFP

Zostaw komentarz