Śląsk. Największe ognisko koronawirusa. Sasin: czasowe wyłączenie kopalń

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Koronawirus na Śląsku. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji mówili o aktualnej sytuacji epidemicznej w tym regionie.

– Od wtorku wstrzymamy pracę i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jak dodał, zatrudnieni udadzą się na 3-tygodniowe postojowe, za które otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. – Tak, by górnicy nie byli ekonomicznie karani za tę sytuację. Chcę podkreślić, że to przejście do kolejnego etapu walki z pandemią koronawirusa – podkreślił szef resortu aktywów państwowych.

– U górników wykonaliśmy ponad 50 tysięcy badań, to pokazuje skalę – w Europie takiej nie ma. W związku z tym tak duże liczby dodatnich wyników. Wychodzimy przed szereg w Europie, bo tam badane są głównie osoby, które miały kontakt z zakażonym – dodał.

Obejrzyj: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje

– Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel – podsumował wicepremier Jacek Sasin.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że “najwięcej zakażeń jest z ogniska” koronawirusa. – Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie – powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą “odciąć transmisję” wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

Głos zabrał także główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. – Bezprecedensowe na skalę światową badania przesiewowe. Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, ograniczenia w populacji. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy zdecydowanie lepiej przygotowani – stwierdził.

Bilans zakażonych koronawirusem w Polsce wciąż rośnie, najwięcej potwierdzonych przypadków wciąż przybywa na Śląsku Odnotowano tam aż 9639 zakażeń.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko w ostatni weekend w całej Polsce odnotowano łącznie 1151 nowych przypadków COVID-19.

W niedzielę potwierdzono 575 nowych zakażeń, a w sobotę 576 – co było niechlubnym rekordem liczby zakażeń jednego dnia, jednak połowa tej liczby to górnicy.

Od początku pandemii zachorowało 26 561 osób, zmarło 1 157.

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

17 min. temu

zxcvxzfajnie byc gornikiem. 100% postojowe, kto inny tak ma? wystarczy troche po prostestowac, przyjechac na 150 autokarow do Warszawy i juz sie ma … Czytaj całość

12 min. temu

qweDlaczego jak coś się źle dzieje to głównym powiązanym z danym tematem jest Pan Sasin?

13 min. temu

wewfejasne 100% pensji bo dla górników i ich grubawych żon liczy się tylko kasa z wungla najlepiej zamknąć wszystkie te kopalnie i sprywatyzować, wtedy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)

Źródło:

Zostaw komentarz