Sensacyjne znalezisko. Wykopali niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 40 tys. lat

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Lena Grigorijewa, która jest jednym z czołowych rosyjskich ekspertów ds. wymarłych gatunków z epoki lodowcowej, przekonuje, że nowe znalezisko ma “światowe znaczenie”. Dotychczas odnajdywano jedynie kości niedźwiedzi jaskiniowych. Teraz naukowcy mają nadzieję na uzyskanie DNA wymarłego gatunku. 

Cała tusza z tkankami miękkimi

– To pierwsze tego rodzaju znalezisko – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi. Niedźwiedź jest całkowicie zachowany, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi, ma nawet nos – powiedziała Lena Grigorijewa. 

ZOBACZ: Nie tur lecz prażubr. Specjalista o tajemniczych kościach wykopanych na budowie warszawskiego metra

Na razie naukowcy nie zdradzają zbyt wielu szczegółów dotyczących znaleziska. Wiadomo jedynie, że na szczątki natrafili pasterze reniferów na jednej z wysp u wybrzeży Jakucji (wschodnia część Syberii).

Zmumifikowane ciało poddawane jest oględzinom przez ekspertów z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku, uczelni będącej w czołówce badań nad wymarłym mamutem włochatym i nosorożcem. Do badań zaproszeni zostaną naukowcy spoza Rosji. 

Odnaleziony niedźwiedź mógł żyć w okresie od 22 tys. do 39,5 lat temu Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku
Odnaleziony niedźwiedź mógł żyć w okresie od 22 tys. do 39,5 lat temu

Według wstępnych opinii odnaleziony niedźwiedź mógł żyć w okresie od 22 tys. do 39,5 tys. lat temu. – Konieczne jest przeprowadzenie analizy radiowęglowej, aby określić dokładny wiek niedźwiedzia – wyjaśniał Maksim Czeprasow z laboratorium przy Muzeum Mamutów w Jakucku. 

Ssak wymarły pod koniec epoki lodowcowej

Niedźwiedź jaskiniowy (Ursus spelaeus) to prehistoryczny gatunek ssaka, który żył w Eurazji w okresie środkowego i późnego plejstocenu (ok. 300 tysięcy lat temu) i wyginął pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, ok. 28 tysięcy lat temu. 

Zarówno polska nazwa niedźwiedź jaskiniowy, jak też łacińska Ursus spelaeus, wiąże się z faktem, iż szczątki tych zwierząt znajdowano głównie w jaskiniach. Dzięki temu uważa się, iż zwierzę to spędzało w grotach skalnych o wiele więcej czasu, niż żyjący współcześnie niedźwiedź brunatny, który takie miejsca wykorzystuje wyłącznie dla snu zimowego. 

ZOBACZ: Niezwykle znalezisko w pobliżu hiszpańskiej wyspy. Co to jest?

Ostatnie lata przyniosły wiele odkryć mamutów, nosorożców włochatych, źrebiąt z epoki lodowcowej, szczeniąt i młodych lwów jaskiniowych, a wszystko to za sprawą topnienia wiecznej zmarzliny na Syberii. 

To pierwsze tego rodzaju znalezisko - cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimiPółnocno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku
To pierwsze tego rodzaju znalezisko – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi

Nosorożec Włochaty ze Staruni

Równie cenne znalezisko, jako to z Syberii, znajduje się w zbiorach Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. To jedyny na świecie kompletny (tzn. z zachowanym nie tylko szkieletem, ale i częściami miękkimi: częścią wnętrzności, mięśniami, skórą) egzemplarz wymarłego gatunku nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis) z epoki plejstocenu. Został odkryty w 1929 r. w kopalni głębinowej na terenie wsi Starunia koło Stanisławowa.

ZOBACZ: Ostatnie takie nagranie z tygrysem tasmańskim. Ujawniono je po 85 latach

Unikalna fosylizacja (naturalny proces, podczas którego martwe organizmy przeszły w stan skamieniały) tego okazu była możliwa dzięki konserwującym właściwościom wosku ziemnego i soli kamiennej, które obficie występują w iłach otaczających skamieniałość.

grz/luq/ “The Siberian Times”, polsatnews.pl

Źródło:

Zostaw komentarz