Seler naciowy – informacje które musisz wiedzieć

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Seler jest jednym z najbardziej popularnych warzyw w naszym kraju. Seler naciowy jest jedną z odmian selera zwyczajnego. Uprawia się go dla aromatycznych i smacznych liści oraz ogonków liściowych. Poznajmy go lepiej.

Seler naciowy Apium graveolens jest warzywem bardzo popularnym w naszym kraju. Bardzo chętnie uprawia się go także w przydomowych ogródkach. Warzywo było doceniane już w czasach starożytnych wśród Egipcjan, Rzymian i Greków. Znajduje się także jako roślina lecznicza w Historii Naturalnej Dioskuridesa. Ojczyznę selera naciowego stanowią wschodnie obszary Morza Śródziemnego.

 

Seler naciowy jest rośliną, której łodyga może osiągnąć metr wysokości. Posiada on cienki i wrzecioniowaty korzeń Jego liście są częściowo pierzaste i bardzo aromatyczne. Posiadają charakterystyczny smak oraz aromat.

 

Seler naciowy doskonale uprawia się na terenach niskich, nad brzegami rzek i zalewów morskich. Ogólnie lubi on klimat umiarkowany. Źle znosi zbyt długie niskie, wiosenne temperatury. Wówczas zbyt wcześnie dochodzi do wybicia pędów nasiennych. Jest to warzywo dość wymagające pod względem uprawy. Wymaga bowiem ziem próchniczych, które są dość wilgotne i bogate w składniki mineralne. Poza tym daje lepsze rezultaty gdy panuje odpowiednia wilgotność powietrza. Nie powinno uprawiać się go w miejscach gdzie wcześniej uprawiało się selera korzeniowego. Wśród najbardziej popularnych uprawnych odmian selera naciowego w naszym kraju są:

  • odmiana Utah 52-70, która jest odmianą późną. Posiada ona długie, gładkie i zielone ogonki liściowe.
  • odmiana Złoty Samobielący się, która posiada charakterystyczną rozetę o wzniesionych liściach. Ich długość waha się w granicach od 30 do 50 cm. Liście mają kolor żółtozielony.
  • odmiana Green Light jest odmianą średnio wczesną, która jest wysoka, a jej liście mają kolor jasnozielony.
  • odmiana Sumer Pascal jest odmianą wczesną, która samobieli się. Jej ogonki liściowe są grube, kruche i żółtozielone.

 

Seler naciowy jest rośliną dwuletnią. W kuchni jednak warto wykorzystywać liście selera już w jego pierwszym roku wegetacji ponieważ są one bardzo kruche oraz wilgotne. Seler naciowy uprawia się dla aromatycznych liści ,a jego korzeń nie jest w postaci zgrubienia.

 

Liście selera naciowego są źródłem wielu cennych dla organizmu składników. Jest bowiem bogaty przede wszystkim w prowitaminę A oraz witaminę C. Poza tym zawiera znaczne ilości soli mineralnych żelaza, wapnia oraz fosforu, białka i węglowodany. Liście zawierają w swoim składzie olejki eteryczne, którym zawdzięczają swój smak i aromat.

 

Seler naciowy jest rośliną warzywną, która pełni rolę przyprawy. Posiada bowiem charakterystyczny i bardzo intensywny zapach i smak. Nie każdy jednak wie, że ugotowany seler naciowy jest dobrym lekarstwem na tak zwanego kaca. W takim celu był używany przez Rzymian.

Zobacz więcej

Newsy

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: “Ostatni termin…”

© screen z transmisji Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że wybory w Polsce powinny zostać przeprowadzone najpóźniej 28 czerwca 2020 roku. – Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania

Newsy

“Doucz się”. Młynarska ostro do Hołowni

© PAP / Marcin Kmieciński Paulina Młynarska Te czasy minęły Szymon. Doucz się. A może raczej oducz: pogardy wobec tego co żeńskie – napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Słowa te skierowała do kandydata na prezydenta

Newsy

Śnieg w Tatarach! TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

© Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 26 maja ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W komunikace czytamy, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Prognozowany jest także

Newsy

“Szczyt bezczelności”. Trzaskowski odpowiada Dudzie

© PAP / Piotr Nowak Rafał Trzaskowski Andrzej Duda milczy wtedy, kiedy potrzebny jest silny głos prezydenta w obronie wartości, w obronie instytucji państwa, w obronie interesów obywateli. Zabiera głos, kiedy chce przerzucić odpowiedzialność za

Newsy

Groźna choroba związana z koronawirusem u dzieci. Czym jest PIMS?

© coscaron/Getty Zdjęcie ilustracyjne Naukowcy i lekarze na całym świecie z niepokojem obserwują kolejne przypadki występowania u dzieci zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej, określanej w literaturze medycznej skrótem PIMS. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a dotyczą głównie