Samuel Pereira przepytywany przez posła KO. “Panie redaktorze, ile pan dostał z 2 mld zł dla TVP?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Samuel Pereira przepytywany przez posła KO © screen – Adam Szłapka//Twitter Samuel Pereira przepytywany przez posła KO Szef portalu TVP Info Samuel Pereira zjawił się w miejscu, w którym trwało zbieranie podpisów dla Rafała Trzaskowskiego. Poseł Koalicji Obywatelskiej zapytał go o nagrody przyznane przez TVP pracownikom. – Panie redaktorze, ile pan dostał nagrody z dwóch miliardów? Ile pan dostał? – pytał. – Przeszkadza mi pan w pracy – odparł Pereira. 

W całej Polsce trwa zbieranie podpisów poparcia pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP. Do zarejestrowania listy jest potrzebne zebranie 100 tysięcy – termin mija 10 czerwca. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zbierają podpisy w wyznaczonych punktach. W jednym z nich zjawił się wraz z operatorami kamery Samuel Pereira, szef portalu TVP Info.

Zobacz także: 

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Pereira pytany przez posła KO o 2 mld zł na TVP. “Przeszkadza mi pan w pracy”

Poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak zatrzymuje Pereirę i próbuje go zapytać o “nagrody z 2 miliardów złotych dla TVP”.

– Panie redaktorze, ile pan dostał nagrody z dwóch miliardów? Ile pan dostał? – słychać na nagraniu. Pereira nie chciał odpowiedzieć. – Przeszkadza mi pan w pracy – powtórzył dwukrotnie.

 

Pytanie Szłapki nawiązywało do 2 miliardów złotych przyznanych w marcu na media publiczne przez rząd PiS. Decyzja zbiegła się z gestem posłanki PiS Joanny Lichockiej, która podczas debaty w tej sprawie pokazała w Sejmie środkowy palec. W mediach przetoczyła się dyskusja, czy dwa dodatkowe miliardy złotych na TVP i Polskie Radio powinny zostać przyznane. Ostatecznie Andrzej Duda miał postawić warunek, że podpisze ustawę o przyznaniu środków tylko wtedy, gdy szefem TVP przestanie być Jacek Kurski. Tak też się stało, ale Kurski po dwóch miesiącach niezajmowania stanowiska ponownie ma szansę zostać szefem telewizji – wrócił też już do zarządu stacji. 

Z kolei w maju poinformowano, że TVP osiągnęła w 2019 roku 89 mln zł zysku i przeznaczy 18 mln zł na nagrody dla pracowników. Według opublikowanego sprawozdania lwią część przychodów TVP stanowiły pieniądze ze “środków abonamentowych” – ponad 331 mln zł to klasycznie rozumiany abonament (opłaty abonamentowe), a blisko 1,13 mld zł  – rekompensata przyznana przez władzę. 

Ustawa przyznająca 2 miliardy złotych na media publiczne dotyczyła roku 2020, nie ma prostego związku między nią, a nagrodami przyznawanymi pracownikom TVP. Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę może natomiast przynieść TVP jeszcze większy zysk, niż tylko 2 miliardy zł – znajduje się w niej zapis, że coroczna kwota rekompensaty w latach 2021-2024 będzie na poziomie nie niższym niż ta w 2020, czyli 1,95 mld zł. A to może oznaczać, że do 2024 r. TVP i Polskie Radio otrzymają łącznie co najmniej 10 mld zł.

Zostaw komentarz