Sąd podtrzymał zakaz organizacji “Marszu Zwycięstwa”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie od decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie zakazu organizacji “Marszu Zwycięstwa” z okazji 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej.

© Fotorzepa, Marta Bogacz

15 sierpnia o godzinie 17 pod Pomnikiem Kopernika przy Nowym Świecie miał ruszyć Marsz Zwycięstwa. Wydarzenie organizowane przez Ruch Narodowy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że wydał zakaz organizacji marszu.

Negatywną opinię w sprawie organizacji tych wydarzeń wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna.

“Biorąc pod uwagę liczbę osób mogących brać udział w wydarzeniu oraz ich przemieszczanie się, należy zauważyć, że istnieje ryzyko zakażenia uczestników zgromadzenia, osób postronnych poprzez wydychane kropelki przez nosiciela bezobjawowego – nie mającego objawów chorobowych co w krótkim czasie może spowodować znaczny wzrost zakażeń wtórnych” – oceniły służby sanitarne.

Krytycznie decyzję prezydent ocenił prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. “Trzaskowski miał okazję zachować się przyzwoicie a zachował się jak zwykle i zakazał jedynego, dużego, publicznego wydarzenia w stolicy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej” – napisał jeden z liderów Konfederacji.

Organizatorzy wydarzenia zaskarżyli decyzję. W czwartek Sąd Okręgowy oddalił ich odwołanie. 

Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik organizatora marszu, zapowiedział, że sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego.

Winnicki zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że niezależnie od decyzji władz stolicy, wydarzenie zostanie zorganizowane.

Zostaw komentarz