Rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentuje zakażenia w kopalniach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wojciech Andrusiewicz © PAP Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że należy liczyć się z tym, że kolejne wyniki dotyczące górników z kopalni Zofiówka, które zostaną podane w niedzielę, będą porównywalne z wynikami sobotnimi. – Łącznie w Zofiówce mamy przebadanych 4600 górników. Niestety, liczymy się z tym, że skala zakażeń akurat w tej kopalni może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w kopalni Zofiówka – Wojciech Andrusiewicz.

W sobotę po południu resort zdrowia poinformował o 317 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 156 odnotowano wśród górników z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku.

Nowe zachorowania dotyczą także osób z województw: łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (10), dolnośląskiego (7), opolskiego (5), podkarpackiego (1), podlaskiego (1) i pomorskiego (1). 

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że “optymizmem napawają badania przeprowadzone w kopalni Ziemowit i Marcel”. – W samej tylko kopalni Ziemowit na ponad 2 tys. przebadanych osób są jedynie dwa przypadki. Stąd też – jak widzimy – w chwili obecnej mamy tylko tę kopalnię Zofiówka, która rodzi tak duże wyniki. Co istotne, gdybyśmy nie zrobili tego bardzo szerokiego przesiewu wśród górników w kopalni Zofiówka, zapewne nie wyszłyby te przypadki, ponieważ są one bezobjawowe – powiedział.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował także, że szef resortu Łukasz Szumowski jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i “na tej linii będzie zapadała decyzja co do dalszych kroków”. 

Dotychczas w Polsce badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 tys. 986 osób, spośród których 1153 zmarły.

Zobacz też: Koronawirus na Śląsku. Lawinowy wzrost zakażeń w Zofiówce

Zostaw komentarz