Różnice pomiędzy promocją a przeceną

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wielu z nas bardzo dużo czasu spędza na zakupach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kupowanie, to podstawowy sposób zdobywania dóbr oraz usług, które zaspokajają nasze potrzeby.

Jednak proces ten ma również swoją trochę ciemniejszą stronę, a jest nią oczywiście wydawanie pieniędzy. Oczywiście nikt tego nie lubi robić.

Dlatego też powinniśmy chociaż w podstawowym stopniu znać swoje prawa jako konsumenci, aby tym samym nie dać się wprowadzić w błąd.

W tym artykule chciałbym Ci właśnie przedstawić zasadniczą różnicę jaka dzieli promocję oraz przecenę. Być może jesteś zdziwiony o jaką różnicę może tutaj chodzić. Jeżeli myślisz w ten sposób, to wcale nie jesteś jednym klientem sklepu, który nie widzi jakichkolwiek różnic, a szkoda, bo różnicę są i to bardzo istotne.

Promocja towarów w sklepie

Bardzo często spotykany slogan w każdym dużym sklepie. Często tak wiele produktów oznaczonych jest tą etykietą, iż mamy wrażenie, że cały asortyment sklepy jest oferowany w promocyjnej cenie. Czym ona jednak jest i jakich towarów dotyczy?

Przede wszystkim odnosi się ona do asortymentu, który prezentuje pełną wartość. Innymi słowy nie jest w żaden sposób uszkodzony. Dlaczego w takim razie sklep decyduje się na taką obniżkę ceny? Powodów może być tutaj naprawdę wiele. Przede wszystkim pojawia się tutaj aspekt gospodarki magazynowej.

Otóż sprzedawca może chcieć zwolnić miejsce w magazynie dla jakiegoś nowego modelu urządzenia, np. na półkach zalega model „X” czegoś z RTV, np. kamera, a sprzedawca chciałby zwolnić to miejsce dla nowego modelu „Y”. Obniża więc cenę, aby tym samym szybciej sprzedać przestarzały towar.

Przecena towarów w sklepie

Tutaj przede wszystkim mamy do czynienia z defektem określonego towaru (tyczy się to zwłaszcza elektroniki użytkowej oraz AGD). Takie produkt nie jest więc w pełni wartościowy. Jako przykład może nam posłużyć komputer z zarysowanym przednim panelem. Urządzenie to posiada pewną wadę. Sprzedawca aby to zrekompensować obniża cenę.

Musisz wiedzieć, że bardzo często w kontekście przeceny jesteśmy po prostu wprowadzani w błąd. Otóż sprzedawcy zwykle twierdzą, że produkty, których dotyczy przecena nie mogą być reklamowane (nie obejmuje ich gwarancja). Jest to nieprawdą. Możemy reklamować tego typu towary, a sprzedawca musi to uwzględnić.

Musimy jednak mieć na uwadze to, iż reklamacja nie może dotyczyć uszkodzenia, które było powodem owej obniżki ceny.

Konkluzja

Jak mogłeś zauważyć obniżka obniżce nierówna. Różnice są i to bardzo istotne. Dlatego robiąc zakupy musisz mieć to na uwadze i przede wszystkim pamiętać, że za każdym razem masz prawo do reklamacji, a tłumaczenia, iż tego typu produktu nie obejmuje reklamacja można włożyć między bajki.

 

A jeżeli szukasz miejsca gdzie znajdziesz wszystkie sklepy w twoim mieście to koniecznie sprawdź https://cityon.pl

Zostaw komentarz