Ropa naftowa i gaz ziemny przestają się opłacać. Warte miliardy dolarów złoża na zawsze mogą pozostać pod ziemią

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Koncerny naftowe coraz częściej zadają sobie pytanie, czy dalsze wydobycie ropy ma sens. I choć na razie wątpliwości te są dyskutowane w zaciszach gabinetów, wiele wskazuje na to, że odpowiedź coraz bardziej zbliża się do: nie. A nawet jeśli nie będzie to stanowcze “nie”, to przynajmniej: “trzeba to na nowo przemyśleć”.

“Bloomberg” pisze wprost: koncerny mają świadomość, że ropa i gaz warte miliardy dolarów mogą nigdy nie zostać wydobyte z ziemi, bo nie będzie na nie zapotrzebowania.

Ponieważ kryzys przyspieszy również globalne przejście na czystszą energię, paliwa kopalne będą prawdopodobnie w najbliższych dziesięcioleciach tańsze niż oczekiwano, a jednocześnie opłaty za emisję zawartego w nich dwutlenku węgla pójdą w górę. Zbieg tych dwóch scenariuszy spowoduje, że wkładanie pieniędzy w zwiększanie wydobycia nie ma sensu.

Obejrzyj: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Oto kilka prostych sztuczek dla kierowców

BP poinformował na początku sierpnia, że dokończy wszystkie rozpoczęte projekty, ale nie będzie rozpoczynał odwiertów w krajach, w których do tej pory był nieobecny.

– Wiele aktywów będzie bezpowrotnie straconych i formy muszą zaakceptować ten fakt – skwitował Muqsit Ashraf, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za globalny przemysł energetyczny w firmie konsultingowej Accenture. Jego słowa cytuje Bloomberg.

Coraz więcej baryłek ropy zalega w USA.

Ceny ropy naftowej zanurkowały. Baryłka poniżej 15 dolarów

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

3h temu

wacus666…o ile pamiętam teorię, to ropy miało wystarczyć tylko na 40-50 lat. Wspomniano o tym jakieś 30 lat temu. Czyli teoretycznie, "pustki" … Czytaj całość

2h temu

ojswiat zaczyna sie zbroic . czołgi, samoloty potrzebuja duzo paliwa

2h temu

StopayetiJak zwykle lipa.Ropa jest i będzie najważniejsza .Na silniku wysokoprężnym można jechać na oleju jadalnym ważne by silnik rozgrzać .Frytki pachną nic … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)

Źródło:

Zostaw komentarz