Rola energii dla ludzkości

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Energia jest dziś jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Trudno wręcz sobie wyobrazić poprawne funkcjonowanie jakichkolwiek instytucji – banków, sądów, szpitali, trudno nawet sobie wyobrazić wykonywanie naszych obowiązków zawodowych. Bez komputerów, telefonów nie byłoby dzisiaj normalnego życia – a przynajmniej takiego, do jakiego się przyzwyczailiśmy. Oczywiście energia to jeden wspólny element łączący te wszystkie miejsca, wszak bez energii elektrycznej żadne urządzenia by nie działały. Jeśli dodać do tego energię cieplną, jaka stanowi ogrzewanie dla naszych domostw, to nie ma żadnych wątpliwości, że owa energia stanowi istotę życia XXI wieku na świecie.

Naturalnie energia jest dziś tak pospolicie dostępna, że nawet nie przechodzi nam przez myśl jej istota. Nie zastanawiamy się nawet, skąd wspominana energia się bierze – a przecież tłumaczenie że z gniazdka elektrycznego jest tłumaczeniem iście absurdalnym. Energia bowiem wytwarzana jest w potężnych elektrowniach – atomowych lu konwencjonalnych węglowych, jakie nie są wcale przyjazne środowisku i mają dość spory udział w jego degradacji.

Na szczęście współczesne technologie pozwalają na nowatorskie rozwiązania. Pojawiają się coraz liczniej elektrownie wiatrowe, panele słoneczne i towarzyszące im generatory także stają się coraz bardziej wydajne. Do tego energia wodna, geoterma… wymieniać można zaiste długo, tyle jest sposobów na pozyskanie ekologicznej energii.

Być może energia będzie nadal ewoluowała, tak samo jak i jej produkcja, nie mniej to nasze czasy i warto wiedzieć, jak to dziś wszystko wygląda i z czego się bierze. Energia wszak jest ważnym towarzyszem naszej codzienności i tego tematu pominąć się po prostu nie da.

Zostaw komentarz