Rekordy na amerykańskiej giełdzie. Technologicznym spółkom kryzys nie straszny

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Koronawirus i spowodowane nim zamknięcie gospodarek skutkuje recesją. Zdaniem wielu ekonomistów nawet w przyszłym roku może być trudno wrócić do stanu sprzed epidemii. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na światowych giełdach, gdzie po załamaniu w marcu już teraz w dużej mierze straty zostały odrobione.

Zamiast o bessie mówi się już coraz śmielej o hossie na amerykańskiej giełdzie. Na Wall Street nie tylko odnotowujemy odrobienie strat, ale i nowe historyczne rekordy. Indeks Nasdaq, grupujący największe spółki technologiczne, jeszcze nigdy nie miał tak wysokich notowań. Obecny kurs indeksu od okrągłych 10 000 pkt dzieli już mniej niż 100 pkt.

(money.pl)

(Fot: money.pl)

W ciągu trzech ostatnich miesięcy akcje takich spółek jak Amazon, Facebook czy Apple poszły w górę o kilkadziesiąt procent, nie tylko zwiększając swoje wyceny, ale też dając zarobić duże pieniądze inwestorom, którzy nie przestraszyli się załamania z marca.

Adrian Kowollik z East Value Research spodziewa się, że to nie tylko chwilowe odreagowanie i dobre nastroje inwestorom będą towarzyszyć dłuższy czas. Tym samym nie zdziwi się, jak będą padały kolejne rekordy i to nie tylko na amerykańskiej giełdzie.

– Po cenach akcji wielu spółek na świecie nie można byłoby domyśleć się, że w ostatnich miesiącach działo się coś złego. Co więcej, po cenach akcji spółek nie można domyśleć się, że czeka nas dwucyfrowy spadek w wielu gospodarkach na świecie w drugi kwartale tego roku – wskazuje Michał Stajniak, analityk Domu Maklerskiego XTB.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Analityk XTB ostatnie wzrosty na akcjach, mimo słabych danych gospodarczych, tłumaczy tym, że “na giełdzie kupuje się głównie przyszłość, oczekiwane zmiany w gospodarce czy w spółce”. Sugeruje, że przynajmniej na ten moment pandemia jest w pewnym stopniu opanowana, a dane ze względu na otwieranie się gospodarek będą się poprawiać.

– To powinno wspierać, przynajmniej w teorii, dalsze wzrosty na światowych rynkach – uważa Stajniak.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

Źródło:

Zostaw komentarz