Recesja w Polsce. Bank Światowy opublikował nowe prognozy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

W podziale na grupy krajów, Polska znalazła się w grupie krajów klasyfikowanych jako EMDE – “Emerging market and developing economies”. Według Banku Światowego, gospodarki rozwijające się i rozwinięte w 2020 r. zanotują łączny spadek PKB o 2,5 proc. oraz wzrost o 4,6 proc. w 2021 r.

Dla Polski Bank Światowy przewiduje spadek PKB w bieżącym roku o 4,2 proc. i wzrost o 2,8 proc. za rok przyszły. Względem prognoz Banku Światowego ze stycznia tego roku oznacza to obniżenie dynamiki PKB na 2020 r. o 7,8 pkt. proc., a na 2021 r. – o 0,5 pkt proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska – podobnie jak Bułgaria, Węgry, Rumunia i Turcja – doświadczyła dużego spadku eksportu do eurolandu. Jednocześnie podkreślają, że Polska znalazła się w gronie tych krajów, których rządy ogłosiły pakiety stymulujące gospodarki, a banki centralne wprowadziły cięcia stóp procentowych.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. “Dziś nie ma planów cofania się”

“W Polsce pakiet gospodarczy na poziomie ok. 12 proc. PKB zostanie skierowany na pobudzenie sektora opieki zdrowotnej, pokrycie zwiększonych wydatków na ochronę socjalną, wsparcie wynagrodzeń oraz zapewnienie gwarancji na pożyczki i kredyty” – napisano w raporcie.

“W Polsce bank centralny również uruchomił program skupu aktywów tak, jak zrobiły to banki na Węgrzech i w Turcji. Około 80 proc. gospodarek w regionie wprowadziło środki makroostrożnościowe, aby wspierać aktywność gospodarczą” – dodano.

Polska została wspomniana w raporcie również w kontekście wyraźnego spadku wskaźnika PMI w okresie od stycznia do kwietnia.

Zresztą polski rząd przyznaje, że ich dane również wskazują na recesję głębszą niż to się pierwotnie wydawało. W Aktualizacji Planu Konwergencji resort finansów założył 3,4 proc. spadku PKB.

Źródło:

ISBnews

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

wczoraj (19:05)

mgr.ekonomii Roman S.Jestem zdania , że spadki będą większe od zakładanych i prognozowanych ponieważ rząd PiS u wydaje pieniądze na ,, zero produkcji ''tj. … Czytaj całość

wczoraj (19:05)

WyroczniaSzykujcie się na lockdown v.2. Zobaczymy jak Premier przygotował szpitale, na to, co jest nieuniknione, czyli masowymi zachorowaniami

wczoraj (19:56)

1971500plus dla każdego buhahahahaha! a gospodarka w dołku ,Duda ośmiesza się na maksa!!!

Rozwiń komentarze (76)

Źródło:

Zostaw komentarz