Raport “kiedy pozwolą na to okoliczności społeczne”. Podkomisja smoleńska odpowiedziała senatorowi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Antoni Macierewicz © Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta Antoni Macierewicz

Jeszcze przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz zapewniał, że raport kierowanej przez niego komisji jest gotowy. Teraz senator Krzysztof Brejza otrzymał od podkomisji smoleńskiej ponowne zapewnienie: publikacji raportu przeszkadza epidemia koronawirusa. Ujrzy on światło dzienne, gdy “pozwolą na to okoliczności społeczne”.

Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, a teraz szerogowy poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący tzw. podkomisji smoleńskiej, jeszcze przed 10. rocznicą katastrofy zapowiadał, że raport w sprawie wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku jest już gotowy.

Jak mówił Macierewicz w TV Trwam 9 kwietnia:

Do katastrofy doszło na skutek dwóch eksplozji. Najpierw zniszczenia lewego skrzydła przez eksplozję, a ostatecznie nad samym lotniskiem wybuch, który zniszczył cały samolot i zabił wszystkich, którzy nim podróżowali.

Mimo tych słów raport podkomisji nadal nie ujrzał światła dziennego. Jednak jeszcze w kwietniu Macierewicz argumentował, że do jego publikacji dojdzie “troszeczkę później” ze względu na epidemię koronawirusa.

Podkomisja smoleńska: Raport gotowy, publikacja przesunięta przez pandemię

Sprawę drążył za to senator PO Krzysztof Brejza, który dopytywał Podkomisję Do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego o stan prac nad raportem końcowym. Brejza we wtorek 26 maja podzielił się odpowiedzią, jakiej udzieliła mu Marta Palonek, pełniąca funkcję sekretarza podkomisji.

Odpowiedź jest krótka, liczy zaledwie jedno zdanie:

Na skutek stanu pandemii publikacja raportu musiała zostać przesunięta i nastąpi natychmiast, kiedy pozwolą na to okoliczności społeczne.

Brejza opatrzył zamieszczoną na Twitterze odpowiedź jeszcze swoim, dodatkowym komentarzem.

Nie publikują go przez pandemię (rzekomo). Formalnie: jeśli komisja przyjęła raport końcowy, to oznacza koniec jej działalności (również finansowania).

Zostaw komentarz