Radni PiS chcieli przyjęcia uchwały “anty-LGBT” w urodziny Jana Pawła II. Marszałek: jestem zniesmaczony

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
  • Przeciwko przyjęciu Karty Praw Rodzin byli radni Koalicji Obywatelskiej, a także marszałek Marek Woźniak
  • – Wykorzystanie urodzin papieża do tego typu projektów jest dla mnie nadużyciem – powiedział Woźniak
  • Radni PiS zapewniali, że Karta ma chronić rodziny i jej przyjęcie będzie hołdem dla Jana Pawła II

Założenia Samorządowej Karty Praw Rodzin przygotowała ultrakatolicka fundacja Ordo Iuris. Już około 100 samorządów przyjęło uchwały, uznawane przez środowisko LGBT+ za dyskryminujące. Wielkopolska do nich nie dołączyła, mimo starań radnych PiS, którzy na dzisiejszej sesji sejmiku woj. wielkopolskiego przekonywali, że dokument nie ma nic wspólnego z osobami nieheteronormatywnymi i ma ona służyć jedynie ochronie rodzin.

Radny PiS zachęca do przyjęcia Karty. “Będzie to hołd dla Jana Pawła II”

– To stanowisko nadzwyczajne i wyjątkowe, które łączy nas wszystkich. Winno być przyjęte uroczyście, zwłaszcza w ten szczególny dzień, kiedy świętujemy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Będzie to wyraz hołdu i wdzięczności dla najwybitniejszego Polaka naszych czasów. To on uczył nas, że rodzina jest największym skarbem narodu – mówił radny PiS Adam Bogrycewicz.

Z kolei Ewa Panowicz, radna KO, uznała, że Samorządowa Karta Praw Rodzin z ochroną rodzin ma niewiele wspólnego. – Dokument ten wprowadza dyskryminacyjny model rodziny, czyli kobiety i mężczyzny, wykluczając pozostałe. A co z tymi, co samotnie wychowują dziecko? – pytała Panowicz.

Marszałek Marek Woźniak przeciwko Karcie Praw Rodzin

Przeciwny przyjęciu Karty był także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. – Za wieloma pięknymi i słusznymi słowami kryje się jednak coś innego. Uważam, ze absolutnie nie możemy przyjąć tej Karty, bo ma ona bardzo ideologiczny wymiar – powiedział marszałek, wskazują na przepis mówiący o ochronie rodzin “przed wpływami ideologii podważających autonomię i tożsamość rodziny” i “stawaniu po stronie rodzin”.

– To brzmi niewinnie, ale w intencji autorów oznacza to opowiadanie się przeciwko działaniom takim jak edukacja seksualna czy szereg działań równościowych podejmowanych w przestrzeni publicznej – zaznaczył. – To znany pisowski schemat, albo jesteście z nami, albo przeciwko – dodał.

Odniósł się także do powoływania się radnych PiS na Jana Pawła II. – Wykorzystanie urodzin papieża do tego typu projektów jest dla mnie nadużyciem. Jestem zniesmaczony tymi słowami i pięknymi cytatami, zwłaszcza że z tych samych słów padają też aroganckie, na które nie warto odpowiadać.

Po blisko trzygodzinne dyskusji i dwóch przerwach radni odrzucili przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko było 17 osób, a za przyjęciem – 13. Pięć osób wstrzymało się od głosu.

(KF)

żródło:

Zostaw komentarz