Przetarg na „ekologiczne sita” dla Sudołu Dominikańskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Sudół Dominikański zwany także potokiem Rozrywka ma swoje źródło w malowniczym Bosutowie w gminie Zielonki. Następnie płynie on przez Węgrzce, Dziekanowice i Batowice, pod torami kolejowymi. Potem przepływa przez osiedla: Mistrzejowice i Prądnik Czerwony. To właśnie w dzielnicy Prądnik Czerwony na wysokości ul. Strzelców nowa miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna planuje swoją kolejną proekologiczną inwestycję, której celem jest ochrona wód Sudołu Dominikańskiego.

Przetarg na „ekologiczne sita” dla Sudołu Dominikańskiego

Urządzenie będzie zbudowane z dwóch 3-metrowych separatorów wkopanych na głębokość czterech metrów. Do wnętrza separatora trafią wody deszczowe z okolic m.in. ul. Strzelców. System separatora i osadnika podczyści spływająca z ulicy deszczówkę z zawartych w niej zanieczyszczeń stałych i substancji ropopochodnych do takiego stanu czystości, aby mogła zasilić pobliski potok. Osadnik grawitacyjny – główna składowa urządzenia wykorzystując różnicę gęstości zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie wyłapie je jak „ekologiczne sito”. Osady z kanalizacji opadną na dno, a substancje lżejsze, np. ropopochodne zostaną wyłapane na lamelach. Raz w roku, specjalnie przystosowany pojazd czyści tego typu urządzenia. Utrzymaniem systemu zajmie się KEGW.

Prace związane z Wylotem 88 rozpoczną się w okresie wakacyjnym. Obecnie na terenie Krakowa mamy około 40 takich „ekologicznych podczyszczaczy”. Znajdują się m.in. przy: ul. Opolskiej, Buncha, Tetmajera, Zawiłej, Brzeskiej, Sużyckiego, Rybitwy, Księcia Józefa czy Sodowej.

– Przeprowadzana jest inwentaryzacja ponad 200 wylotów zlokalizowanych na terenie miasta. Na bieżąco śledzimy ich stan oraz jakość wody deszczowej trafiającej do krakowskich cieków i potoków. Takie stałe monitorowanie pozwala nam błyskawicznie reagować w sytuacji zagrożenia – mówi Marta Ekiert, reprezentująca dział Utrzymania KEGW.

Warto dodać, że jednostka budżetowa Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w latach 2020-2023 zaplanowała realizację zadania pod nazwą „Budowa urządzeń podczyszczających na wylotach kanalizacji”. Na ten cel w miejskim budżecie zarezerwowano prawie 8 mln zł.

Szacunkowa wartość bieżącego zamówienia to 300 tys. złotych. Termin składania ofert upływa 5 czerwca, o godzinie 12.00.

Ogłoszenie o zamówieniu dostępne jest tutaj.

https://cityon.pl/krakow

Zostaw komentarz