Przełomowe odkrycie naukowców! Może rozwiązać problem wielu mężczyzn

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zdjęcie ilustracyjne © ia_64/Getty Zdjęcie ilustracyjne

Istnieje wiele “skutków ubocznych” związanych z wiekiem: siwe włosy, zmarszczki, coraz słabsze dowcipy… a dla niektórych osób łysienie. Jednocześnie zdajemy się mieć coraz większą obsesję na punkcie prób utrzymania młodości, decydując się na farbowanie włosów, botoks, a nawet bolesne przeszczepy włosów. Najnowsze odkrycie naukowców może być dla niektórych osób prawdziwym zbawieniem!

Podczas gdy przeszczepy włosów są kosztowne i bolesne, naukowcy właśnie ogłosili przełom, który może odesłać je do lamusa. Nowe badania ujawniły, że tłuszczowe komórki macierzyste mogą pozwolić włosom odrastać nawet tam, gdzie nie było ich od lat. Jest jednak również zła wiadomość – rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku łysienia androgenowego, znanego również jako łysienie typu męskiego i łysienie typu kobiecego. U obu płci jest ono spowodowane mieszanką czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych.

Jeśli to rozwiązanie odniesie sukces, może mieć ogromny wpływ na życie ogromnej liczby ludzi! Uważa się, że łysienie androgenowe dotyka aż 50% mężczyzn i prawie tyle samo kobiet w wieku powyżej 50 lat. To, wbrew pozorom, niezwykle poważny problem! Jego efektem ubocznym może być m.in. obniżenie samooceny i samopoczucia, w konsekwencji mogące prowadzić nawet do depresji. 

W Stanach Zjednoczonych istnieje już kilka leków na łysienie zatwierdzonych przez FDA (Federalna Agencja Leków). Mają jednak wiele negatywnych skutków ubocznych, w tym utratę libido i zaburzenia erekcji. Dlatego badacze starają się znaleźć bezpieczniejsze i bardziej skuteczne leczenie. Na nowy trop udało się wpaść w momencie, gdy naukowcy odkryli, że komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej wydzielają kilka hormonów wzrostu, które pomagają komórkom w rozwoju i namnażaniu. Badania wykazały, że pomogły ona zwiększyć rozmiar mieszków włosowych.

W pierwszych testach wzięła udział grupa 38 pacjentów: 29 mężczyzn i 9 kobiet, którzy doświadczyli łysienia. Połowa otrzymała miejscowe rozwiązanie ADSC-CE (ekstrakt z komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej), a połowa jako grupa kontrolna otrzymała placebo. Wszyscy wcierali otrzymany środek w skórę głowy palcami dwa razy dziennie. Zespołem naukowców kierował profesor Sang Yeoup Lee z Pusan National University Yangsan Hospital w Korei Południowej. 

– Ostatnie badania wykazały, że ADSC wspomagają wzrost włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet z problemem łysienia – powiedział w rozmowie z “The Mirror”. – Nasze ustalenia sugerują, że zastosowanie miejscowego rozwiązania ADSC-CE ma ogromny potencjał jako alternatywna strategia terapeutyczna odrastania włosów u pacjentów poprzez zwiększenie zarówno gęstości, jak i grubości włosów, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa leczenia – podkreślił prof. Lee.

Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie podobnych badań z udziałem dużych i różnorodnych populacji w celu potwierdzenia korzystnego wpływu ADSC-CE na wzrost włosów i wyjaśnienia mechanizmów odpowiedzialnych za jego działanie u ludzi. Jednak już obecne wyniki badań dają ogromną nadzieję milionom ludzi na całym świecie, którzy doświadczają łysienia typu męskiego i żeńskiego.

(źródło: The Mirror)

Przerażający efekt ponownego otworzenia szkół. Będzie gorzej?

Kolejny dziennikarz odchodzi z Trójki! Piotr Metz pokazał SMS, którego “nie było”

Afera w radiowej Trójce. Michał Wiśniewski komentuje: To k… stwo!

Zostaw komentarz